مهاجرت بدون فرزند ، دوری از والدین و ٢ دلیل جدایی - لوکال سایکولوژی

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

مهاجرت بدون فرزند ، دوری از والدین و ٢ دلیل جدایی

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

5 ژانویه 2022

دسته بندی

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

0 / 5. 0

عنوان های این مقاله
دوری از والدین

مهاجرت بدون فرزند ، دوری از والدین و ٢ دلیل جدایی : جدایی از فرزندان و والدین بر مهاجران جدید سنگینی می‌کند.

  • من: «نها برادرت کجاست؟»
  • نها (دختر همسایه): «او در هند است و با نانی و نانا زندگی می‌کند.»
  • من: «دلت براش تنگ شده؟»
  • نها: «او زود می‌آید.»
  • من: «چرا با تو و مادر و پدرت نیامد؟»
  • نها: «او خیلی کوچک است، او نیاز دارد که بزرگ شود و بتواند به مدرسه برود بعد می‌تواند به اینجا بیاید.»

نها نه ساله که تجربه خانواده خود را از مهاجرت از هند توصیف می‌کند، سرنوشت مشترک بسیاری از مهاجران جدید به کانادا است. والدین نها تصمیم سختی گرفتند تا پسر دو ساله خود؛ آشوک را در کنار خانواده بزرگ خود رها کنند، در حالی که آنها خانه جدیدشان را در کانادا ساختند تا آینده بهتری برای فرزندانشان رقم بزنند.

مهاجرت بدون فرزند سخت است والدین نها شغل تمام وقت پیدا کردند و در یک اقامتگاه برامپتون مستقر شدند. برادر نها، آشوک، که هنوز آنقدر بزرگ نشده بود که بتواند تمام وقت به مدرسه برود و کسی در طول روز از او مراقبت کند، در هند ماند تا توسط خانواده بزرگش بزرگ شود (یک سنت قدیمی). دو سال بعد آشوک را آوردند.

بیشتر بخوانید : تاثیرات روانی مهاجرت و بحران های درونی


پس از چندین سال دوری از والدین و خواهرش، آشوک مطمئن نبود در این مکان جدید چه واکنشی نشان دهد. او کنار کشیده شد، بچه های دیگر او را انتخاب می‌کردند و برای او سخت بود که با خانواده‌ای که به سختی به خاطر می‌آورد جا بیفتد.

مهاجرت بدون فرزند


هزاران خانواده در سال مهاجرت از کشور خود به آمریکای شمالی را انتخاب می‌کنند و بسیاری از آنها با مشکلاتی رو‌به‌رو می‌شوند، یکی از این مشکلات زمانی رخ می‌دهد که خانواده‌ای مجبور می‎‌شود در ابتدا مهاجرت بدون فرزند نقل مکان کند و سال ها بعد دوباره به هم بپیوندند. گزارش می‌شود که می‌تواند مشکلات رفتاری و افسردگی به عنوان شوک فرهنگی ایجاد شود.

جدایی از فرزند


ایوان بور، روانشناس از دانشگاه یورک، که اصطلاح «نوزادان ماهواره ای» را ابداع کرد، فرایند تصمیم گیری دوازده زوج مهاجر چینی را در تورنتو دنبال کرد که در فکر جدایی از فرزندان خردسال خود بودند.
بور توضیح می‌دهد که والدین نمی‌خواهند در سنین پایین از فرزندانشان جدا باشند و باید دلایل جدایی را درک کرد.


اولین دلیل جدایی


توضیح شماره یک برای افزایش محبوبیت این عمل این است که والدین وقت، پول یا هر دو این ها را برای مراقبت صحیح از نوزادشان را ندارند. بین ساعات طولانی در محل کار و زندگی استرس زا در خانه، و اغلب مهاجران نیاز به شرکت در کلاس های زبان انگلیسی یا ارتقا سطح تحصیلات و آموزش خود دارند.


خدمات مهدکودک اغلب در دسترس نیستند و یا فشار زیادی را بر حقوق های محدود وارد می‌کند. و با مهاجرت بدون فرزند تفاوت دارد
وقتی از یکی از والدین در تحقیق بور خواسته شد تا توضیح دهد گفت؛ «به دلیل وضعیت مالی خانواده، باید او را به چین برگردانیم تا والدینمان از او مراقبت کنند… به محض اینکه والدینم مجبور به بازگشت به چین شوند ما سعی خواهیم کرد نوزاد را نیز بفرستیم.»

اگر اینجا بماند همسرم سرکار نمی‌رود و من باید از همه خانواده حمایت کنم… من باید حداقل برای چند سال فرزندم را به چین برگردانم.» یکی دیگر از والدین گفت: « من سه سال است که اینجا هستم. من می‌خواهم شغل خودم را داشته باشم.

من شغل خوبی در چین داشتم اما از اینجا شروع می‌کنم… احساس می‌کنم باید همه چیز را از اول شروع کنم، بخاطر بچه که نمی‌توانم به سرکار برگردم… میخواهم بیشتر کار کنم تا خانه بگیرم… مهم‌ترین عامل مالی است.

مهاجرت بدون فرزند

دومین دلیل جدایی


دلیل دیگری که از نظر فرهنگی مرتبط تر است ممکن است از ماهیت جمع گرایانه‌ی فرهنگ های شرقی ناشی شود. در میان جمعیت های شرقی برای حفظ فرهنگ قدیمی(مانند چینی ها و آسیای جنوبی) مراقبت از کودکان سه نسل رایج بوده است. تصور می‌شود که زمان صرف شده برای مراقبت از پدر بزرگ و مادر بزرگ یا بزرگان خانواده یک تجربه‌ی آموزشی ضروری برای کودکان است. مهاجرت بدون فرزند

با این حال، در اقتصاد جهانی امروز، به نظر می‌رسد که این تجربه به جای همزمانی‌، به صورت سریالی اتفاق می‌افتد. بچه ها چندین سال را با پدر بزرگ و مادر بزرگ می‌گذرانند در حالی که از والدین جدا هستند. و هنگامی که این جدایی به صورت فراملی(مافوق ملیت) رخ می‌دهد سه نسل مراقبت از کودک، می‌تواند مناطق و فرهنگ های جغرافیایی مختلف را با مجموعه های متمایز از شیوه ها و ارزش ها درگیر کند.

یکی از والدین در مطالعه بور گزارش داد؛ « من نمیخواهم فرزندم در کانادا بزرگ شود و فقط کانادایی صحبت کند.» یکی دیگر از والدین ترس های مشابهی را در مورد از دست دادن زبان چینی ابراز کرد: «او نمی‌تواند زبان چینی را بفهمد، این یک مشکل بزرگ است. اون نمی‌تواند چینی صحبت کند یا هر چیز چینی را بخواند یا بنویسد، اون نمی‌تواند نام چینی خود را بفهمد.»

آسیب های احتمالی جدایی


چندین دهه پیش، پزشکانی مانند روان‌پزشک جان بولبی، آسیب‌های احتمالی جدایی نوزاد و والدین را در قالب اختلال در روابط دل‌بستگی که اغلب منجر به رشد ضعیف اجتماعی-عاطفی کودک می‌شود، مورد مطالعه قرار دادند. و خیلی زودتر، زیگموند فروید تا آنجا پیش رفت که گفت که آسیب ناشی از جدایی بیشتر از تاثیر یک حمله در زمان جنگ است.
پس در مورد هزاران نوزاد کانادایی که هر ساله به بستگان خارج از کشور فرستاده می‌شوند چه می‌گویند؟ مهاجرت بدون فرزند این هر چیزی جز یک تصمیم آسان است و بسیاری از والدین ابراز گناه، دوگانگی و استعفا کرده‌اند. با این حال اکثر والدینی که تصمیم می‌گیرند فرزندان خود را به خارج بفرستند بر این باورند که مزایای بلند مدت برای کل خانواده بیشتر از هزینه های آن است رویکردی که بسیار مطابق با تصورات از خودگذشتگی در میان فرهنگ های شرقی است.


دلیل عدم گزارش آسیب های جدایی


بور استدلال می کند که مدل های بهداشت روان غربی برای مقابله با این پدیده که اخیرا به سرعت در حال رشد است مجهز نیستند. علاوه بر این، انگ مرتبط با بیماری روانی در میان جمعیت های مهاجر ممکن است باعث شود که موارد آسیب جدایی (برای کودکان و والدین) کمتر گزارش شود.


فرآیند ارتباط مجدد با فرزندان از راه دور


ادغام مجدد فرزندان از راه دور یک فرآیند بسیار پیچیده است که به جزئیات خاص پیرامون جدایی بستگی دارد. مثلا چه زمانی از والدینشان جدا شدند؟ چقدر با خانواده بزرگشان آشنا بودند؟ آیا این انتقال تدریجی بود یا ناگهانی؟ اتخاذ یک نگرش آزاد، نسبت به خانواده های فراملی می تواند عواقب جدی برای کودکان از راه دور و والدین داشته باشد.

نبود امکانات


مسائلی فراتر از حوزه سلامت روان نیز مواردی هستند که نمی توان آنها را نادیده گرفت. نبود امکانات کافی برای مراقبت از کودکان و شبکه های اجتماعی به عنوان دلیل اول این عمل در بین والدین مهاجر ذکر شده است. اغلب اوقات، زمانی که والدین دارای موقعیت های بسیار خوبی در کشور مبدا خود بودند، از انجام مشاغلی با حداقل دستمزد راضی نبودند. والدین نها هر دو استاد کالج در هند بودند. مادر او اکنون به عنوان نماینده خدمات مشتری در یک شرکت تلفن بی سیم کار می کند و پدرش کامیون می راند. آنها همچنین هر دو به طور نیمه وقت در دبیرستان تحصیل می کنند، علاوه بر بزرگ کردن نها.


سخن آخر


مهاجرت به غرب نوید زندگی بهتر را می دهد، اما به چه قیمتی؟ روابط دلبستگی مختل شده را می توان در چندین نسل احساس کرد. کودکان ماهواره‌ای که در کانادا بزرگ می‌شوند با مجموعه‌ای از چالش‌های جدید و متفاوت در آینده خود روبرو هستند. و همانطور که انجام می دهند، متخصصان سلامت روان باید خود را در مورد الگوهای آسیب های ناشی از مهاجرت، که در اقتصاد جدید جهانی ظهور می کنند، آموزش دهند.

مطالعه بیشتر:

روانشناس آنلاین در کانادا

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.