مراحل مختلف یک رابطه چیست؟ - لوکال سایکولوژی

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

مراحل مختلف یک رابطه چیست؟

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

1 ژانویه 2022

دسته بندی

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

5 / 5. 1

عنوان های این مقاله
مراحل مختلف یک رابطه

مراحل مختلف یک رابطه بشناسیم

اول اینکه بدانیم روابط راکد نیستند و بیشتر روابط، و نه همه ی آنها، از مراحل مختلفی میگذرند و بیشتر زوج ها در دوره های مختلف این مراحل را طی میکنند و »مشکلات« میتوانند در طول این مراحل ظاهر شود. خبر خوب این است که اگر آنها را درک کنید میتوانید در صورت بروز مشکلات با آنها مبارزه کنید. در ادامه مراحل مختلف یک رابطه را با هم می خوانیم:

مرحله اول شور و اشتیاق و علاقه شدید:

مرحله ی اول یک رابطه معمولا شامل علاقه شدید است. این زمانی ست که شریک زندگی خود را ملاقات میکنید و عاشق میشوید. این مرحله به عنوان “مرحله ی ماه عسل” نیز شناخته میشود، زیرا شامل شیفتگی و شور و عاشقی است. در آغاز یک رابطه، جهان روشن تر و همه چیز قشنگ و بهتر است و در این مدت شما شروع به احترام گذاشتن زیاد، تجربه صمیمیت و تحسین یکدیگر میکنید. البته این مرحله برای بیشتر افراد موقتی بوده و در نهایت، شور و شوق اولیه کاهش پیدا می کند. هنگامی که این اتفاق میفتد، مهم است که با تغییر چیزها و تلاش برای چیزهای جدید، اشتیاق را دوباره زنده کنید.

مراحل مختلف یک رابطه

مرحله دوم تحقق:

هنگامی که اشتیاق اولیه شروع به محو شدن کرد، شما “مجبور” می شوید نسخه واقعی تری از زندگی به شکل یک رابطه زوجی طولانی مدت را بپذیرید. این زمانی است که شما و شریک زندگیتان تصمیم میگیرید که آیا ازدواج در آینده برای شما ممکن است یا خیر؟ در این مرحله هم شما و هم شریک زندگیتان شروع به دیدن یکدیگر به عنوان یک انسان با همه نقص هایش میکنید. اما همانطور که شروع به دیدن واقعی یکدیگر میکنید احتمالا همچنان برای اولین بار، در اعماق وجود خود احترام به یکدیگر را تجربه میکنید، و راحت تر جنبه های خود و شخصیتتان را آشکار میکنید، جنبه هایی که در “مرحله ماه عسل” پنهان نگه داشته اید.

توجه به این نکته مهم است که این مرحله با چالش هایی همراه است. ممکن است در مرحله دوم شما ناامیدی، ناکامی و اختلاف نظر را در موضوعات مختلف تجربه کنید. با این حال، اگر مهارت های ارتباطی و حل تعارض خوبی دارید، میتوانید با موفقیت در هر آشفتگی ای با هم کنار بیایید. مراحل مختلف یک رابطه چیست؟ با localpsychology همراه باشید

مرحله سوم شورش:

در این مرحله، تمرکزتان روی منافع شخصی تان می رود. این مانعی است که بسیاری از زوج ها در مرحله شورش با آن روبرو هستند. “همه چیز درباره ما” به “همه چیز درباره من” تبدیل میشود. در نتیجه احتمال درگیری  زیاد می شود؛ اگر شما و شریک زندگیتان ندانید که چطور با کشمکش ها به درستی کنار بیایید، این درگیری ها در مرحله سوم اتفاق خواهد افتاد. چرا؟ زیرا جنگ قدرت معمولا در این مرحله رخ میدهد. هم شما و هم شریک زندگیتان معتقدید که راه شما بهترین راه است و همیشه (یا بیشتر اوقات) حق با شماست. هنگامی که این اتفاق میافتد، مهم است که شما و شریک زندگیتان به روش درست در مورد مسائل تان بحث و گفتگو کنید. اگر همدیگر را سرزنش کنید، درباره یکدیگر به بدی صحبت کنید، یا اجازه دهید کینه، عصبانیت و نا امیدی بر شما حاکم شود، شکافی بین شما ایجاد میشود که ممکن است جبران ناپذیر باشد.

مرحله چهارم همکاری:

با مشاغل سخت، فرزندان، وظایف خانه و وام مسکن ماهانه، طبیعی است که زوج ها، به ویژه متاهل ها، مجبور به همکاری با یکدیگر شوند. حقیقت را باید بگوییم، این مرحله میتواند بسیار شبیه به یک قرداد تجاری باشد؛ مرحله ای که عاری از شور و اشتیاق اولیه است و بسیاری از زوجها این “عناصر اساسی” را برای “مقابله” با زندگی و مسئولیت های متعدد آن به کار میگیرند. آماده باشید این مرحله می تواند بیست سال یا بیشتر طول بکشد، به خصوص اگر بچه دارید. مراحل مختلف یک رابطه چیست؟ در ادامه

مرحله پنجم اتحادِ مجدد:

هنگامی که فرزندان شما بزرگ شدند، شما و همسرتان می توانید با یکدیگر دوباره “آشنا” شوید و شناخت جدیدی نسبت به یکدیگر پیدا کنید و این فرصت را دارید که از “سکوت”، امنیت و ثباتی که با مسئولیت های کمتری همراه است لذت ببرید. اکنون زمانی است که دوباره با یکدیگر دوست و عاشق شوید. در مرحله اتحاد مجدد متوجه میشوید که چقدر یکدیگر را دوست دارید و چرا از ابتدا ازدواج کرده اید یا چرا تصمیم گرفته اید تا این مدت طولانی با یکدیگر بمانید.

مرحله ششم انفجار و هیاهو:

مرحله ششم مرحله ی انفجار است. در طول این مدت، احتمالا موقعیتهای جدی زندگی را تجربه خواهید کرد، موقعیتهایی که ممکن است به عنوان یک زوج چالش برانگیز باشد. به عنوان مثال ممکن است شما با مرگ در خانواده، از دست دادن شغل، مسائل مالی یا وضعیت سلامتی که زندگی را تغییر میدهد تجربه کنید.

اما در آن زمان به احتمال زیاد به هم نزدیکتر خواهید شد زیرا “مجبور” هستید که با هم این چالشها را حل کنید. به عبارت دیگر شما به دنبال آرامش از یکدیگر هستید. از طرف دیگر این مرحله می تواند شما را از هم دورتر کند به خصوص اگر مهارت های ارتباطی

و حل تعارض ضعیفی دارید. در واقع این می تواند باعث خشم، عصبانیت، ناامیدی و ناکامی شود، عواملی که می تواند یک رابطه را از بین ببرد.

توجه: مرحله انفجار می تواند در هر زمانی از رابطه رخ دهد و باعث اختلال عمده در وضعیت فعلی رابطه شما شود.

مراحل مختلف یک رابطه

مرحله هفتم تکمیل:

آخرین مرحله مرحله ی تکمیل است. در این مرحله شما فرزندان بزرگسال دارید و در حال آماده شدن برای ورود به دوران بازنشستگی هستید. این زمان زمانی است که روی خود و شریک زندگیتان تمرکز کرده و شروع به کاوش در زندگی مشترک خود میکنید. . زوج ها در این مرحله معمولا بسیار بهم نزدیک هستند و یکدیگر را از درون و بیرون می شناسند.

پس از اینکه طوفان های بودن در یک رابطه طولانی مدت یا دهه ها ازدواج را آرام کردید، مرحله تکمیل می تواند احساس آرامش و صلح داشته باشد. هدف این مرحله صرفاً لذت بردن از همراهی یکدیگر است.

مطالعه بیشتر:

روانشناس آنلاین در کانادا

روانشناس ایرانی در سوئد

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

0 پاسخ

    1. فرقی ندارد، این فرایندی است که هر “زوجی” در طولانی مدت طی می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.