زوج درمانی / مشکلات ارتباطی زوج ها - لوکال سایکولوژی - گره های زناشویی

15 دقیقه مشاوره رایگان با هر رواندرمانگر جهت آشنایی بیشتر خدمات

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

زوج درمانی / مشکلات ارتباطی زوج ها

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

14 آگوست 2020

دسته بندی

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

5 / 5. 1

عنوان های این مقاله
زوج درمانی / مشکلات ارتباطی زوج ها

گره های ارتباطی بین زوج ها و نحوه شکل گیری آن ها:

مشکلات ارتباطی زوج ها، بررسی پویایی ها و گره های این بین، و زوج درمانی  دنیای جدیدی است با تعاریف و چارچوبهای ویژه .
هر چه بیشتر در این مسیر پیش میروم، بیشتر میخوانم و با زوجهای بیشتری ملاقات میکنم، بیشتر متوجه میشوم که چرا بشری که توانسته پا به کره ماه بگذارد- با وجود همه پیچیدگی های علمی و فنی این ماجرا- در مسیر ارتباطی با افراد نزدیک خود، همچون همسر، گرفتاری های بسیار جدی دارد. توضیح چرایی اش ساده است (البته که حلّش به این سادگی نیست): در دلِ رابطه یک زوج، نه فقط دو نفرِ رابطه، بلکه لشگری از افراد حضور دارند- البته درونِ روان و ذهنِ هر یک از آنها- که به آن میگوییم «بازنمایی روانی» از افراد مهم زندگی؛ یعنی تصویر ذهنی که هریک از پدر و مادر خود دارند، تأثیراتی که از خواهر و برادرها گرفته اند، نوع دوستان و مسئولین مدرسه ای که هر کدام داشته اند و به طور کلی، تمام روابطی که در طول سالیان هر یک از آنها به خود دیده اند، در زندگی این زوج، در مدل بودنشان و نوع ارتباط برقرار کردنشان امروز، تأثیرگذارند. توانستید بشمرید که در رابطه یک زن و شوهر، صحبت چند نفر است؟! صدای این دو نفر، قرار است از لابه لای همهمه چندین نفر به گوش هم برسد؟! تک تک افراد نام برده، صدا، تصویر و نقش خاص خود را خواهند داشت، مخرب یا سازنده (و چه بسا مخرب بیشتر)! این دقیقاً اتفاقی است که رخ میدهد و علت پیچیدگی ماجرا هم این است که این دو نفر نمیتوانند صدای خود را بدون خدشه و پارازیت و تحریف شدن به گوش همدیگر برسانند.

چگونگی کمک زوج درمانگر

حالا من  با این همه گره و مشکلات ارتباطی زوج ها چه میکنم؟ باز، توضیحش ساده است ولی خودش در عمل نه! و آن این است که تلاش میکنم از بین ده ها صدا و تصویر (تصویر مادر و پدر و معلم اول دبستان و خانه پدری و دوست نزدیک خانوادگی و بچه های همسایه و …) صدای حقیقی آن دو را به گوش هم برسانم. البته که این نیز ساده نیست، چون این صدا اغلب همچون امواج مخدوش رادیویی است و مدام نیازمند تنظیماتی است که بتوان از لابلای هزاران موج، فرکانس اصلی را پیدا کرد و جان کلام را شنید. در این بین آنچه ماجرا را پیچیده تر می کند، این است که این فرکانس اصلی، اغلب به زبان خارجی است! یعنی بعضاً زوج ها خود نیز نمیدانند دقیقاً از چه چیزی ناراحت هستند، یا اگر هم می دانند، دست کم نمی توانند آن را به گونه ای منتقل کنند، که صریح و مستقیم، به گوش طرف مقابل برسد و نه تنها تدافعی نشود، بلکه همدلی اش هم جذب شود.
به تجربه دیده ام وقتی افراد مستقیم و با کلمات «سالم» درخواست خود را مطرح می کنند- حال این درخواست می تواند درخواست تأمین یک نیاز مثل نیاز به توجه، نیاز به دیده شدن، نیاز به تأیید یا همدلی باشد، می تواند یک اعتراض و یا ابراز دلخوری باشد، یا حتی تلاش برای تصمیم گیری و حل یک مسئله باشد و غیره- به نتیجه مطلوب میرسند و این یعنی یک زوج خوشحال.
ما، سه نفری در جلسه زوج درمانی، تلاش می کنیم بفهمیم مشکل و گیر کار کجاست؟ پاشنه آشیل روان هر یک از آنها یا همان نقطه ضعف یا آلرژی روان هر یک از این دو نفر کجاست؟ ریشه اش چیست؟ در کودکی، در روابط قبلی، یا در اوایل همین رابطه چه اتفاق و اتفاقاتی باعث شده اند این مشکلات بوجود بیایند؟ از همه مهمتر، باورهای قدیمی، ترس ها و آرزوهای ناخودآگاه این زوج چه هستند که به طور غیرمستقیم در حال آسیب زدن به این رابطه هستند؟ سهم و مسئولیت هر یک در دامن زدن و کورتر کردنِ این گره ارتباطی چیست و راه حلش کدام است؟ مهارت و آموزش های مورد نیاز این رابطه چه مواردی هستند؟ خلاءهای عاطفی هر یک از این دو چیست؟ بانک عاطفی آنها چقدر پس انداز دارد و اصلاً پایه ها و ستون های این خانه چقدر محکم و اصولی پی ریزی شده اند و برای استحکامشان چه کاری می توان و باید انجام داد؟ ولی دست آخر اگر زوجی تمایل به ادامه رابطه نداشته باشند، چطور میتوان این جدایی را با آسیب کمتری برای آنها و دیگر افراد درگیر ماجرا (فرزندان، والدین هر یک و …) میسر ساخت؟!

جهت ارتقای فضای ارتباطی با پارتنر خود می توانید از زوج درمانگران ما کمک بگیرید.

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

0 پاسخ

  1. یعنی پارتنرم و من تازه میتونیم بفهمیم چی ازهمدیگه میخوایم و درست حرف بزنیم مرسی. البته خودم هم مدتیه تنهایی هم تراپی میشم. بنظرم هر دو برام لازم بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.