در جلسه روان درمانی آنلاین در مورد رویکرد روان درمانی سوال کنید - لوکال سایکولوژی

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

در جلسه روان درمانی آنلاین در مورد رویکرد روان درمانی سوال کنید

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

1 نوامبر 2020

دسته بندی

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

0 / 5. 0

عنوان های این مقاله
در جلسه روان درمانی آنلاین در مورد رویکرد روان درمانی سوال کنید

روان درمانی آنلاین در دوره پاندمی کرونا:

پاندمي ويروس كرونا، سلامت روانی افراد را در بسیاری جنبه ها تحت تاثیر قرار داده است. تجربه اضطراب ، تنهايي، ترومای مرگ عزیزان و عزاداري از عواقب ناخوشایند این پاندمی می باشند. بر اساس یک نظرسنج علمی، ۵۳ درصد از زنان و ۳۷ درصد از مردان بیان می کنند که این پاندمی سلامت روان آن ها را کاهش داده است. مبتلا شدن اعضاي خانواده به اين بيماري، عدم ثبات اقتصادي و از دست دادن شغل، از جمله مهم ترين نگراني هاي افراد شركت كننده در اين مطالعه بود. با افزایش این نگراني ها، تعداد زیادی از افراد ممكن است براي راهنمايي گرفتن به يك درمانگر مراجعه كنند. در این دوره امکان مراجعه حضوری به روانشناس کمتر بوده و اکثرا ترجیح به روان درمانی آنلاین داشته اند و دارند؛ اما مانند يك جلسه حضوري بهتر است مراجعه كننده  با پرسیدن سوالاتی از درمانگر خود متوجه شود که آیا رویکرد درمانی که این درمانگر دارد برای او‌ مناسب است یا نه. البته توجه داشته باشید که انتخاب نوع درمان چیزی نیست که درمانجو بتواند و قرار باشد به تنهایی انجام دهد بلکه نظر روان درمانگر متخصص حتما لازم است ولی هر درمانجویی حق دارد بداند وارد چه مسیری قرار است بشود و در نهایت به کمک روانشناس دست به انتخاب بزند. در این راستا سوالات ذیل کمک کننده خواهند بود. همچنین می توانید برای راهنمایی انتخاب نوع درمان با ما تماس بگیرید .

سوالاتی که در جلسه اول برای تصمیم گیری به ادامه درمان می توانید بپرسید:

1. زمينه ي حرفه اي شما چيست؟
از روان درمانگر خود در مورد زمينه ي تحصيلي سوال كنيد؛ روان درمانگران داراي مجوز، با اصول اخلاقي از جمله حفظ حريم خصوصي بيمار، حفظ چارچوب ها و عمل كردن در حوزه ي تجربه و تخصص خود آشنايي دارند. سوال كردن در مورد هزينه ي جلسات و اينكه آيا روان درمانگر بيمه را مي پذيرد و يا هزينه ي جلسات را كاهش مي دهد نيز مي تواند مفيد باشد. روان درمانی اصطلاحي گسترده است و گاهی افراد تصور می کنند كه همه ي متخصصان سلامت روان، خدمات مشابهي را ارائه مي دهند درحالیکه در زمینه تحصيلات، تجارب و توانايي تجويز داروها با يكديگر تفاوت هایی دارند. براي مثال، روانپزشكان، پزشكاني هستند كه براي درمان علائم بيماري هاي روان شناختی، مانند اضطراب عمومي، اختلال دو قطبي و افسردگي شديد، دارو تجويز مي كنند. روان درمانگران حداقل با مدرک کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی اجازه ارایه خدمات روان درمانی را دارند . انواع دیگری از مشاوران حوزه سلامت روان نیز وجود دارند که در کنار روان درمانگران به صورت تیم تکمیلی بنا بر ضرورت همکاری میکنند مانند مددکاران اجتماعی.

2. روش درمانی شما چیست؟
مجموعه مشكلات و اتفاقات می توانند از راههای مختلفی بر سلامت روان ما اثر بگذارند. بررسی های اخیر انجام شده در چین نشان داده است که نزدیک به 35 درصد از پاسخ دهندگان، با تجربه اختلال هراس، افسردگی یا ترس های مربوط به بیماری همه گیر covid-19 درگیر شده اند. اینکه هر درمانگر چگونه به  درمان این مسائل بپردازد معمولا به سبک درمانی آنها مربوط می شود.
‎به عنوان مثال ، درمانگران که به ریشه و عمق پایبندند ( مانند روانکاوان ) اغلب به بیماران کمک می کنند تا از منبع درد و رنج خود آگاهی یابند. برای آن دسته از افراد که با مشکلات خانوادگی و مشکل در روابطشان رو به رو هستند این سبک درمان می تواند بسیار مفید باشد. درمانگرانی با رویکرد شناختی-رفتاری، اغلب پریشانی عاطفی را ناشی از مسیر تفکر غلط می دانند. با تمرکز بر مدیریت علائم، این متخصصان درمانی برای ایجاد تغییر، به استراتژی های رفتاری مانند ردیابی خلقی و تمرینات شناختی تکیه می کنند. این روش می تواند برای بیمارانی که اضطراب حاد  بی خوابی یا اختلالات خوردن را تجربه می کنند مفید باشد. با استفاده از تکنیک هایی مانند حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم، روان درمانی پویا تجربی تسریع شده و تجربه جسمی برای کمک به بیمار برای پردازش احساسات دردناک، با استفاده از رویکرد مبتنی بر بدن استفاده می کنند. مهم است بدانید از همه رویکردها شاید در روان درمانی آنلاین استفاده نشود لذا لازم است درمانگر تشخیص دهد چه رویکردی امکان پذیر است.

۳.ترجیح می دهید با چه بیمارانی کار کنید؟
پرسش هایی مثل این می تواند اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با ترجیح درمانگر و ترجیحات فردی او، آشکار کند. برای مثال یک درمانگر ممکن است پاسخ دهد:« من به سوال شما پاسخ می دهم، اما پیش از آن مایلم بدانم، پاسخ من چه معنایی برای شما خواهد داشت؟» دیگران ممکن است با توصیف افرادی که از کار با آنها لذت می برند، بیمار ایده آل خود را به تصویر کشند. در بعضی موارد ، ممکن است درمانگران این سؤال را فرصتی برای پرسیدن این سؤال از بیمار بدانند که ، “شما دنبال چه نوع درمانی هستید؟“
صرف نظر از پاسخ درمانگر، بیماران باید توجه داشته باشند که پاسخ درمانگر چه احساسی به آنها می دهد. محققان روان درمانی دریافتند که درمانگران مؤثر درک ، اصالت و تخصص را منتقل می کنند. در اولین جلسه ، این خصوصیات می توانند به تحکیم ارتباط بین بیمار و درمانگر کمک کنند.

4. چگونه می توانم بدانم که آیا درمان تاثیر گذار است یا خیر؟
هنگامی که مشكلات بسیار زیادی به افراد وارد می شود، به ویژه هنگام بحران و در پی آن، افراد در پي تسكين پيدا كردن هستند. با این حال، درمان بلافاصله نمی تواند درد شخص را کاهش دهد (میزان تاثیر روان درمانی آنلاین و یا حضوری در این زمینه تفاوتی ندارد) . در واقع صحبت کردن درباره درد شخص ممکن است در ابتدا حداقل به طور موقت، بسیار سخت باشد. اینکه درمان با چه سرعتی جواب میدهد اغلب بستگی به شدت مشکل و میزان نارضایتی است که بیمار در گذشته تجربه کرده است. پریشانی ناشی از بیماری همه گیر کرونا می تواند در اشکال و شدت های مختلفی ایجاد شود. برای برخی مشکلات موقعیتی مانند دور کاری از خانه و تحصیل در منزل می تواند استرس عظیمی به همراه آورد. طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا بیماران مبتلا به این چالش ها احتمال دارد از روان درمانی های مختصر و کوتاه مدت بهره مند شوند مانند رویکردهای شناختی و رفتاری و یا مشاوره های کوتاه مدت و مساله محور. کسانی که با مشکلات حاد تری دست و پنجه نرم می کنند ، مانند مرگ غیر منتظره یک فرد عزیز، ترومای حل نشده کودکی یا اختلال استرس پس از آسیب، ممکن است تا زمان برطرف شدن آسیب ها به مراقبت مداوم نیاز داشته باشند و مدت زمان طولانی تری را در فضای درمانی بگذرانند.
یک درمانگر ممکن است دارای ویژگی های ناب و نظرات آنلاین درخشان باشد، اما اگر ارتباط شما با او خسته کننده به نظر میرسد، بعید به نظر می رسد اعتماد و امنیت برقرار شود. در پایان ، این دو ویژگی برای هرگونه ارتباط جدیدی از جمله ارتباط شما با درمانگرتان، ضروری هستند.

متن فوق برگرفته از مقاله ای در نیویورک تایمز می باشد.

درصورتیکه روان درمانی آنلاین را انتخاب کرده اید می توانید با رزرو یک جلسه با درمانگر مورد نظر در  جلسه ارزیابی آشنا شوید.

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

0 پاسخ

 1. من سوالات متداول رو نگاه کردم ولی هنوز نتونستم تصمیم بگیرم با کی مشاوره بگیرم. میشه توضیح بدید؟

  1. بله حتما، با ما تماس بگیرید برای ارزیابی شرایطتون و راهنمایی
   WhatsApp: +1 437 220 8066
   همچنین میتونید از روی همین سایت روی دکمه chat یا WhatsAppکلیک کنید

 2. Man gir dade budam be resume therapistam, unam hey javab nemidad, avalesh mashkuk shodam behesh, vali bade chand jalase fahmidam khodam cgeghadar shakakam be hMechi , va modathast darim ru in shakak budanam kar mikonim, merci azash ke javab nadad loool

  1. بله برخی از رواندرمانگر ها جواب به این سوالات نمیدن که عکس العمل شما رو بررسی کنن و چیزای جدید از شنا بفهمن که برای درمانتون استفاده کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.