5 راهکار مدیریت افکار چطور افکار مثبت و منفی را مدیریت کنیم؟

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

چطور افکار مثبت و منفی خودمان را مدیریت کنیم؟

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

1 آگوست 2023

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

0 / 5. 0

عنوان های این مقاله
چطور افکار مثبت و منفی خودمان را مدیریت کنیم؟

در بحث مدیریت افکار مثبت و منفی، اطلاع از تاثیرات آن‌ها بر نوع رفتار و طرز فکر، می‌تواند به بهبود عملکرد ما در زندگی کاری و شخصی بسیار کمک کند.

بسیاری از افراد از افکار منفی فرار می‌کنند و دیگران را نیز به این کار دعوت می‌کنند. اصطلاح “نفوس بد زدن”  را حتما شنیده‌اید. وقتی تصمیم دارید کار جدیدی انجام دهید و درباره احتمالات منفی آن صحبت می‌کنید، فردی در اطرافیانتان به شما می‌گوید”نفوس بد نزن”. این درست است که ما نباید کاملا منفی به اتفاقات نگاه کنیم، اما بررسی و یافتن نکات منفی در هر امری، سازنده و ضروری است.

با وجود تمام برنامه‌ریزی‌ها و نظارت بر انجام امور، مواردی هستند که خارج از کنترل شماست و امکان وقوع آن‌ها وجود دارد. در این شرایط، اگر شما پیش از شروع کار، تمامی احتمالات مثبت و منفی را بررسی کرده باشید و راه‌حل‌های آن‌ها را نیز در نظر گرفته باشید، پیشامدهای منفی شما را غافلگیر نخواهد کرد و با مدیریت افکار خود، از متضرر شدن بیش از حد شما جلوگیری خواهید کرد.

این تنها یکی از مزایای افکار منفی است. در این مقاله در خصوص سودمند بودن افکار مثبت و منفی صحبت خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم مدیریت افکار خود را بهبود ببخشید.

وقتی افکار منفی سودمند هستند:

ما در طول زندگی، انتخاب‌ها و رفتارهایی داریم که پیامدهای مختلفی دارند. این پیامدها ممکن است بلافاصله رخ دهند و یا در دراز مدت نمایان شوند. افکار منفی به ما کمک خواهند کرد که پیامدهای انتخاب‌ها و رفتارهای خود را بشناسیم و مهم‌تر اینکه برای آن‌ها آماده شویم. این آمادگی چیزی است که افکار مثبت برای ما به همراه نخواهند آورد.

  • مورد قضاوت قرار گرفتن در شبکه‌های اجتماعی، یکی از اتفاقاتی است که در بستر اینترنت رخ می‌دهد. موضوعاتی وجود دارند که مورد توجه فراوان کاربران قرار می‌گیرد و فرد منتشرکننده، مورد هجوم نظرات مخالفان قرار می‌گیرد. این مساله به ویژه برای افراد شناخته شده رخ می‌دهد. حتما تعدادی از این افراد را می‌شناسید که تحت تاثیر نظرات مخالفان، دچار افسردگی و گوشه‌گیری شده‌اند. در این موقعیت، فرد با استفاده از افکار منفی، آمادگی مواجه با هجوم نظرات مخالف را پیدا می‌کند و با مدیریت افکار، می‌تواند روحیه خود را حفظ کند.
  • هیچ انسانی کامل نیست و محدودیت‌هایی در هر یک از ما وجود دارد. افکار منفی، این محدودیت‌ها را به ما نشان می‌دهند تا بتوانیم خود واقعی‌‌مان را ببینیم و بشناسیم. افکار منفی به ما این امکان را می‌دهند که خودمان را بهتر درک کنیم و از تلاش بیهوده صرف نظر کنیم. در نتیجه افکار منفی، می‌توانیم از جاه‌طلبی‌هایی محقق نشده چشم پوشی کنیم و برای اهداف واقعی‌تر تلاش کنیم.
  • یکی از اتفاقات ناراحت کننده در روابط عاشقانه پایان یافته، دلتنگ شدن برای شریک عاطفی سابق خود است که حسرت عدم امکان بازگشت به رابطه را به دنبال دارد. در این شرایط، فکر کردن به یک خاطره آزاردهنده و مرور اتفاقات تلخی که در طول رابطه رخ داده‌اند، در یادآوری دلایل پایان یافتن رابطه عاطفی مؤثر عمل می‌کند و بازگشت دوباره به رابطه ناخوشایند جلوگیری می‌کند.
  • جوامع در طول زمان، شاهد تغییرات بسیاری بوده‌اند و همچنان نیز ادامه دارد. یکی از دلایل این تغییرات، توجه به افکار منفی است که افراد و جامعه را نیازمند تغییر می‌کند تا شرایط زندگی اجتماعی انسان‌ها بهبود یابد. اگر ما به جنبه‌های منفی جامعه توجه نکنیم، نمی‌توانیم آن را برای زندگی خود و آیندگان درست کنیم. افکار منفی می‌توانند موجب پیشرفت در زمینه‌های مختلفی نظیر حقوق مدنی، مسائل زیست محیطی، حمایت از بیماران و غیره شوند.
  • در زندگی روزمره، مسائلی وجود دارند که به دلیل عدم توجه به مشکلات بدل شده‌اند. وقت آن است که به این مشکلات توجه کنید. به زندگی روزمره خود فکر کنید و لیستی از مشکلات کوچک اما آزاردهنده تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند، از وضعیت خود آگاه شوید و با مدیریت افکار خود، برنامه‌ریزی منظم‌تر و دقیق‌تری داشته باشید.

وقتی افکار مثبت مفید هستند:

برای مدیریت افکار، توجه به هر دو نوع افکار مثبت و منفی لازم است. همان‌طور که افکار منفی، دید منطقی و واقعی نسبت به یک اتفاق را ایجاد می‌کند، افکار مثبت نیز مشوق و انگیزه برای تداوم حرکت در مسیر رشد و تکامل است.

  • افکار مثبت ما را از احتیاط‌های غیرضروری رها می‌کنند. به عنوان مثال، اگر یک بار در جاده بنزین ماشین شما تمام شده است و به دردسر افتاده‌اید، دیگر لازم نیست هر بار که مقدار بنزين از نصف کمتر شد، نگران شوید و فورا خود را به ایستگاه پمپ بنزین برسانید. افکار مثبت کمک می‌کنند،کمتر نگران وقوع دوباره یک اتفاق باشیم و در مدیریت افکار این چنینی بهتر عمل کنیم.
  • هنگام تعامل با افراد ناآشنا، افکار مثبت موجب می‌شود که ارتباط بهتر و شادتری با آن‌ها برقرار کنیم و سخاوتمندانه‌ رفتار کنیم. هرچه در این گونه تعاملات، کمتر حالت تدافعی داشته باشیم، اتفاقات بهتری نیز رخ خواهد داد.
  • در دنیا اتفاقاتی رخ داده‌اند که تصور اکثر افراد این بوده که دیگر جبران و اصلاحی‌ در کار نخواهد بود و آن چیز از دست رفته است. اما افرادی با افکار مثبت نیز بوده‌اند که توانسته‌اند با بازبینی مشکل، راه حلی مؤثر یافته و از مشکل به وجود آمده، استفاده کنند. به عنوان مثال، آتش سوزی رودخانه کویاهوگا، منجر به یک فراخوان بزرگ برای سم‌زدایی و حذف آلاینده‌ها از بستر رودخانه‌ها شد.
  • افکار مثبت، ذهن را پذیرای نظرات مختلف می‌کند. قبل از یک جلسه دشوار، می‌توانید با تمرکز روی افکار مثبت، تعامل مطلوبی داشته باشید و شانس خود در پیشبرد یک جلسه سازنده را افزایش دهید. با مدیریت افکار خود و داشتن روحیه مثبت، انرژی شما به سایر افراد نیز منتقل خواهد شد و جلسه‌ای سودمند خواهید داشت.

سخن پایانی

بسیاری از افراد افکار منفی را مخرب دانسته و از آن گریزان هستند و افرادی نیز وجود دارند که به شکل افراطی در افکار مثبت غرق شده‌اند و هنگام مواجه با مشکلات، دست و پای خود را گم کرده و حتی تسلیم می‌شوند. افکار منفی هیچ‌گاه کاملا سیاه نبوده‌اند و در بسیاری از موارد می‌توان از طریق آن‌ها به یک راه حل عملی و مؤثر رسید. همچنین افکار منفی فرد را برای مواجه با مشکلات احتمالی آماده می‌کنند و از متضرر شدن او جلوگیری می‌کنند. در این مقاله در خصوص مدیریت افکار و تاثیرات سودمند افکار مثبت و منفی صحبت کردیم.

سوالات متداول

در مواجه با بیماری‌های مزمن، چگونه مدیریت افکار انجام دهیم؟

بیماری‌های مزمن، مساله‌ای ناراحت کننده هستند و زندگی فرد و اطرافیان او را به چالشی طولانی مدت می‌کشانند. بسته به نوع بیماری، فرد و اطرافیان او گاه به مدت زمان زیادی برای تطبیق با شرایط نیاز دارند. در این موقعیت دشوار، مدیریت افکار می‌تواند بسیار کمک کننده و تاثیرگذار باشد. افکار منفی ما را برای محدودیت‌های جدید آماده می‌کنند و افکار مثبت ما را به فعالیت‌های جدید تشویق می‌کنند تا در شرایط متفاوت بتوانیم زندگی خود را به پیش ببریم.

افکار منفی چگونه در مسیر دستیابی به اهداف، سودمند واقع می‌شوند؟

افکار مثبت در مسیر دستیابی به اهداف، موجب دلگرمی و امیدواری ما می‌شوند تا برای آن‌ها تلاش کنیم و خسته نشویم. در مقابل، افکار منفی ما را برای اتفاقات خارج از کنترل آماده می‌کنند. با داشتن تدابیری از قبیل پس انداز مالی می‌توان برای مقابله با موانع آمادگی پیدا کرد و با مدیریت افکار مثبت و منفی از چالش‌ها گذر کرد.

منبع

www.psychologytoday.com

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.