8 رفتار اشتباه در مواجه با خیانت همسر

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

خیانت همسر- رفتارهای اشتباه بعد از خیانت همسر

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

10 آگوست 2023

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

0 / 5. 0

عنوان های این مقاله
خیانت همسر- رفتارهای اشتباه بعد از خیانت همسر

خیانت همسر اتفاقی است که هر فردی حتی مجردها را نیز می‌ترساند. زمانی که یکی از زوجین با این واقعیت تلخ مواجه می‎شود، دچار پریشانی و آشفتگی می‎شود. این خبر به اندازه‌ای شوکه کننده است که تاثیرات عمیقی از نظر بعد روانی و حتی جسمی به همسر وفادار وارد می‌کند. واکنش و رفتاری که همسر وفادار نشان می‌دهد، مسیر گذر از این اتفاق تلخ را تعیین می‌کند.

واکنش هیجانی و رفتارهای غلط ممکن است پایانی دشوار برای زندگی مشترک به همراه داشته باشد و فرصت پشیمانی، بخشش و بهبود وضعیت زندگی مشترک را از بین ببرد. البته یکی از نکاتی که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، در خصوص نوع تصمیم‌گیری درباره تداوم زندگی مشترک یا جدایی است. این انتخاب و تصمیمی است که تمام آن بر عهده همسر وفادار است.

رفتارهای اشتباه بعد از خیانت همسر

کنترل احساسات پس از مواجه شدن با خیانت همسر، کار سختی است و شاید هیچ وقت نتوانید آن لحظات را فراموش کنید. اما کارهایی است که نباید پس از این تجربه دردناک انجام دهید تا بتوانید مسیر گذر از آن را هموار کنید و سلامت روان خود را حفظ کنید.

فرار از واقعیت بعد از خیانت همسر

پس از مواجه شدن با خیانت همسر، زندگی خود را تعطیل نکنید. جواب ندادن به تلفن‌ها و پیام‌ها، حبس کردن خود در خانه، مشغول شدن با برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی و تلاش برای حتی فکر نکردن به اتفاقی که افتاده است به شما کمکی نخواهد کرد. خاطرات را مرور کنید، گریه کنید، با دوست نزدیک خود درد و دل کنید و با واقعیت رو به رو شوید. فرار از واقعیت شما را به فروپاشی روانی نزدیک می‌کند که درمان را دشوار خواهد کرد.

فرو رفتن در نقش قربانی

این درست است که شما لیاقت این را نداشتید که به شما خیانت شود. اما این مساله ماندن در نقش قربانی را توجیه نمی‌کند. هر چه بیشتر احساس قربانی بودن داشته باشید، آسیب‌پذیرتر و درمانده‌تر خواهید شد، عزت نفس شما کاهش خواهد یافت و احساس بدی نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد. در نتیجه زندگی رضایت بخشی نیز نخواهید داشت.

درگیر کردن بچه‌ها

با کنترل نکردن احساسات و فکر نکردن به تمام جنبه‌های زندگی خود، ممکن است دچار رفتارهایی شوید که فرزندان را متوجه مشکل بزرگ خواهد کرد. آن‌ها احساس ترس خواهند کرد و تصور می‌کنند که باید بین پدر و مادر خود یک نفر را انتخاب کنند. مساله خیانت باید بین شما و همسرتان باقی بماند و نیازی نیست که کودکان از آن مطلع شوند. به اندازه‌ای که لازم است، اطلاعات بدهید تا بتوانند موقعیت را درک کنند. مهم است که بچه‌ها اطمینان یابند پدر و مادر خود را از دست نخواهند داد.

دخالت اطرافیان بعد از خیانت همسر

زمانی که دوستان نزدیک و خانواده‌ها متوجه اتفاق افتاده می‌شوند، ممکن است نظرات مختلفی در این خصوص داشته باشند و با شما در مورد آن صحبت کنند. عده‌ای توصیه به بخشش می‌کنند و برخی از طلاق صحبت می‌کنند. عده‌ای دیگر مدام وجود بچه‌ها را گوشزد می‌کنند تا اگر تصمیم به طلاق دارید، شما را نگران و شرمزده کنند.

برخی دیگر نیز تصمیم شما به ماندن و ادامه دادن را به سخره خواهند گرفت. تنها کسی که باید تصمیم بگیرد شما هستید و این را نیز باید بدانید که هر تصمیمی با نظرات مخالف و موافق همراه خواهد بود. پس نباید تحت تاثیر دیگران تصمیم بگیرید. تنها خودتان هستید که می‌دانید چه تصمیمی برای شما بهتر است.

خودداری از درمان بعد از خیانت همسر

مواجه شدن با خیانت همسر، احساسات منفی مختلفی در شما به وجود خواهد آورد. کاهش اعتماد به نفس، آسیب دیدن عزت نفس، احساس گناه، نگرانی درباره آینده و وضعیت بچه‌ها، مسائلی هستند که حضور یک مشاور باتجربه و آگاه می‌تواند به درمان آن‌ها کمک کند. ممکن است مدام به این فکر کنید که چرا این اتفاق برای من افتاد؟ مشکل من چه بود که همسرم خیانت کرد؟ مشاور می‌تواند با ارائه راهنمایی شما را از افکار منفی و بی‌حاصل نجات دهد.

فراموش کردن خود بعد از خیانت همسر

یکی از نتایج خیانت همسر، فراموش کردن خود است. همسر وفادار دیگر توجهی به سلامت جسمانی و روحی خود ندارد. تغییرات وزنی ناسالم دارد، در شغل خود فعالیت مثبتی ندارد و حتی ممکن است اخراج شود. همچنین ثبات روحی نداشته و هر لحظه احساس متفاوتی دارد و بسیاری رفتارهای دیگر که تاثیر مستقیمی بر جسم و روح دارند.

در صورت وجود فرزندان، فراموش کردن خود می‌تواند تاثیرات بدی روی آن‌ها داشته باشد. عدم داشتن تغذیه خوب، انجام ندادن تکالیف مدرسه و عقب ماندن از دیگر بچه‌ها، تندخویی یا آرام بودن غیرطبیعی از مواردی است که نشان می‌دهد نیاز به بازنگری در مدیریت امور زندگی وجود دارد.

ورزش، مدیتیشن، رژیم غذایی سالم و مقوی، داشتن تفریح و خوشگذرانی، معاشرت با دوستان حامی، گل خریدن برای خود، ماساژ درمانی و توجه به نیازهای فیزیولوژیکی خود تاثیرات مثبتی در بهبود وضعیت روحی شما خواهند داشت.

عجله برای برگشتن به روال طبیعی

خیانت اتفاق کوچکی نیست که توقع داشته باشید در مدت کوتاهی از پیامدهای ناگوار آن گذر کنید و زندگی مثل سابق شود. خیانت تاثیر عمیقی بر روحیات شما خواهد گذاشت نیاز به زمان برای مواجه شدن با آن دارید. ممکن است بخواهید به خاطر بچه‌ها یا شغل خود به سرعت از خیانت عبور کنید و آن چه اتفاق افتاده است را کوچک بشمارید.

واقعیت این است که پایه و اساس زندگی خوب، داشتن سلامت روان است. اگر خود را تحت فشار قرار دهید، نتیجه مطلوبی به دست نمی‌آورید. سلامت روان خود را در اولویت قرار دهید تا بتوانید زندگی خود را به روال طبیعی ادامه دهید، پدر و مادر خوبی باشید و اجازه ندهید کیفیت کاری شما تحت تاثیر خیانت همسر، افت کند.

سخن پایانی

خیانت همسر اتفاق تلخی است که ضربه روحی سنگینی به فرد وفادار وارد می‌کند و حتی ممکن است زندگی او را مختل کند. در این شرایط نمی‌توان گفت واکنش درست چیست؟ اما می‌توان از برخی اشتباهات اجتناب کرد تا از اتفاقات ناگوار و آسیب‌زننده جلوگیری نمود. در این مقاله برخی از رفتارهای اشتباه بعد از خیانت همسر را بررسی کردیم.

سوالات متداول

ارتباط با کسی که همسرمان با او وارد رابطه شده است، کار خوبی است؟

فرد اصلی و مقصر خیانت، همسر شماست نه فردی که با او وارد رابطه شده است. هر گونه جستجو و ارتباط با آن فرد، کار اشتباهی است و تنها به افکار منفی شما دامن خواهد زد. درباره وسوسه و حس کنجکاوی برای دیدن تصویر او و به دست آوردن اطلاعات بیشتر مقاومت کنید و روی زندگی خود تمرکز کنید.

نوع واکنش نسبت به خیانت زن یا شوهر متفاوت است؟

با توجه به نوع نگاه متعصبانه نسبت به خیانت زنان، حساسیت بیشتری در مورد خیانت زنان وجود دارد و این مساله امنیت آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. توصیه می‎شود که از هر گونه رفتار متعصبانه، کورکورانه و آسیب‌زا خودداری کنید. اگر تصمیم به ماندن و ادامه دادن دارید، تنها برای بهبود شرایط تلاش کنید و اگر قصد طلاق دارید، نباید رفتار آسیب‌زننده و غیرقابل جبران داشته باشید.

منابع

www.rd.com

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.