راهنمای کامل آمادگی مهاجرت ، 10 راهکار عبور از چالش ها

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

چگونه برای مهاجرت آمادگی ذهنی پیدا کنم؟

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

13 ژوئن 2023

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

0 / 5. 0

عنوان های این مقاله
چگونه برای مهاجرت آمادگی ذهنی پیدا کنم؟

مهاجرت تغییر بزرگی در زندگی افراد ایجاد می‌کند. آمادگی مهاجرت با مثبت نگری و داشتن آمادگی ذهنی می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامت روان شما قبل و بعد از مهاجرت داشته باشد.

سلامت روان شما نقش مهمی در انعطاف پذیری و سازگاری کلی شما با شرایط جدید دارد و تعیین می‌کند که چگونه با فرآیند مهاجرت کنار می‌آیید. توانایی شما برای هماهنگی با ظرفیت روانی شما ارتباط مستقیم دارد. خوشبختانه، راهکارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که در بهترین حالت ممکن برای مهاجرت هستید و از نظر روانی می‌توانید شرایط و موقعیت‌های دشوار را مدیریت کنید.

به خودتان زمان بدهید

مهم نیست که چقدر برای شروع زندگی جدید خود هیجان‌زده هستید، دادن فرصت غیر واقع گرایانه به خودتان برای جابجایی، فشار مضاعفی چه از نظر روانی و چه از نظر جسمی به شما وارد می‌کند. حتما روند مهاجرت را گام به گام پیش ببرید.

برای مهاجرت برنامه‌ریزی داشته باشید

کارهایی که باید قبل از مهاجرت انجام دهید را لیست کنید و زمان کافی برای انجام آن‌ها در نظر بگیرید تا بدون نگرانی تیک انجام آن‌ها را بزنید. این چک لیست یکی از موارد مهم برای رسیدن به آمادگی مهاجرت است.

در طول آمادگی مهاجرت خواب کافی داشته باشید

خواب برای حفظ سلامت روان بسیار مهم است. نگرانی و اضطراب می‌تواند در خواب شما اختلال ایجاد کند و خوابیدن را سخت‌تر کند. همچنین احساس ضعف و گرسنگی می‌تواند مانع خواب شود و سلامت روان شما را مستعد مشکلاتی کند.

پس از مهاجرت به کشور جدید با مردم ارتباط برقرار کنید

برای ساخت دوستی‌های جدید تلاش کنید. مردم ذاتا اجتماعی هستند. ما باید احساس کنیم که با افراد دیگر ارتباط داریم و احساس تعلق داریم تا بتوانیم از نظر ذهنی شکوفا شویم.

نفس عمیق را فراموش نکنید

کنترل تنفس اولین کمک برای اضطراب است. تحقیقات نشان داده است که الگوی شمردن آهسته تا سه برای دم و تا شش برای بازدم، بهترین راه برای بازگرداندن بدن شما به حالت غیر مضطرب است. برای بهترین نتیجه، دست خود را روی شکم خود قرار دهید و مطمئن شوید که با هر نفس بالا و پایین می‌رود.

این کار را هر بار پنج تا 10 دقیقه تمرین کنید. متوجه افزایش توانایی خود در کنترل اضطراب خواهید شد.

مراقبه کنید

شما در حال طی کردن فرآیند مهاجرت هستید و قطعا از نظر مالی و ذهنی، در حال تلاش زیادی هستید. این مساله ذهن شما را 24 ساعته درگیر کرده است. اما باید بدانید که مغز هم به استراحت نیاز دارد. با انجام تمرینات آرامش‌بخش، یوگا، مراقبه و سایر تمریناتی که به آرامش و استراحت مغز کمک می‌کنند، می‌توانید آشفتگی ذهنی را برطرف کنید و با ذهنی با آمادگی مهاجرت زندگی جدید را آغاز کنید.

تاثیر ورزش را دست کم نگیرید

داشتن یک برنامه ورزشی منظم برای حفظ سلامت روان کاملا ضروری است. نیازی به حضور در باشگاه نیست؛ البته اگر از نظر زمان و وضعیت مالی می‌توانید به باشگاه بروید، گزینه خوبی است. حتی یک پیاده روی سریع به مدت نیم ساعت فواید زیادی برای سلامت روان شما به همراه دارد.

مراقب رژیم غذایی خود در زمان آمادگی مهاجرت باشید

مواد غذایی تاثیر چشمگیری بر وضعیت روانی شما دارند. هر مشکل جسمی می‌تواند ذهن شما را درگیر کند. پس تلاش کنید رژیم غذایی خود را رعایت کنید. از مصرف مواد مخدر و الکل خودداری کنید. هیچکس نتوانسته مشکلات خود را با مصرف این‌ها حل کند!

خطرات و ترس‌های آمادگی مهاجرت را به حداقل برسانید

بیمه یکی از راه‌هایی است که می‌تواند پس از مهاجرت یا در هنگام سپری کردن مراحل رسیدن به آمادگی مهاجرت، در خصوص برخی مسائل مالی به شما اطمینان خاطر بدهد. به ویژه اگر با خانواده مهاجرت می‌کنید و در قبال فرزندان مسؤولیت دارید. می‌توانید با بیمه، امنیت مالی برای تحصیل آن‌ها ایجاد کنید.

از متخصص کمک بگیرید

مشاورانی در خصوص مهاجرت وجود دارند که می‌توانند بار بخشی از امور مهاجرت را از روی دوش شما بردارند. روند مهاجرت پیچیده است و متخصصان مهاجرت می‌توانند در روند آمادگی مهاجرت شما را همراهی کنند.

بچه‌ها هم به آمادگی مهاجرت نیاز دارند

همدلی و آماده‌سازی روانشناختی فرزندان برای شروع یک زندگی جدید بسیار مهم است. هنگامی که با خانواده به خارج از کشور مهاجرت می‌کنید، باید فرزندان خود را طوری آماده کنید که بدانند چه اتفاقی در حال وقوع است و از نظر ذهنی و عاطفی برای این تغییر بزرگ آماده شوند.

اگر نمیدانید چگونه فرزند خود را آماده مهاجرت کنید، حتما از مشاورهای فرزندپروری کمک بگیرید تا از ایجاد آسیب و صدمات روانی و عاطفی در فرزندتان جلوگیری کنید.

ممکن است پاسخ متفاوتی از فرزندان خود در خصوص مهاجرت دریافت کنید. آنها ممکن است هیجان‌زده شوند و یا مخالفت جدی از خود نشان دهند.

واکنش آنها به ایده مهاجرت به خارج از کشور هرچه که باشد، مهم این است که همدلی کنید و آنها را از نظر روانی برای شروع یک زندگی جدید آماده کنید. کودکان معمولا نگران از دست دادن دوستان خود هستند و این می‌تواند دلیل آن‌ها برای مخالفت با مهاجرت باشد. به آن‌ها اطمینان دهید که می‌توانند ارتباط خود را با دوستانشان حفظ کنند.

به آن‌ها نشان دهید که می‌توان از طریق برنامه‌های مختلف تماس تصویری برقرار کرد و با دوستانشان صحبت کنند و آمادگی مهاجرت را برای آنها ایجاد کنید. این مساله پس از مهاجرت پررنگ‌تر هم می‌‎شود. سعی کنید با گرفتن عکس و فیلم از فرزندتان یا علاقه‌مندی‌های جدید او در کشور جدید و ارسال آن‌ها برای دوستانش، ارتباط او را با آن‌ها حفظ کنید تا کودکتان به دلیل دوری از دوستانش آسیب روحی نبیند.

اگر مخالفت آن‌ها ادامه‌دار بود، آشنا کردن بچه‌ها با کشور جدید و فرصت‌های تفریحی آن می‌تواند نظر آن‌ها را نسبت به مهاجرت جلب کند. تصاویر ویدئوهای جذابی از فعالیت‌های ورزشی، امکانات تفریحی، محیط مدارس و غیره در خصوص کشور مقصد خود بیابید و آن‌ها را به فرزندان خود نشان دهید تا کنجکاوی آن‌ها برای دیدن کشور جدید را تحریک کنید.

شاید تصور کنید شما به عنوان بزرگسال، دلبستگی‌های بیشتری دارید و آمادگی مهاجرت برای شما سخت‌تر است. اما باید بگوییم که کودکان به دلیل درک کمتری که نسبت به شرایط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دارند، بیشتر به همدلی و درک در فرآیند و آمادگی مهاجرت نیاز دارند. آن‌ها تا به سن مشخصی نرسند، دلیل مهاجرت را درک نمی‌کنند و این هماهنگ شدن آن‌ها با محیط جدید را کمی سخت می‌کند. به ویژه اینکه با محیط مدرسه و همکلاسی‌های جدید نیز مواجه می‎شوند. مسؤولیت شما این است که به فرزندانتان کمک کنید از مدرسه فرصتی برای انطباق با کشور جدید استفاده کنند.

سخن پایانی

نقل مکان به کشور و خانه‌ای جدید یکی از استرس‌زاترین وقایع زندگی است که تجربه خواهید کرد. کسب اطلاع و آگاهی در خصوص مهاجرت و تاثیرات روحی آن به شناخت حالات روانی خودتان کمک می کند و باعث می‌شوند که هنگام مواجهه با موقعیت‌های سخت و چالشی تصمیم درست را بگیرید؛ همچنین همراهی یک مشاور یا درمانگر برای طی کردن این فرآیند در سلامت کامل و خارج نشدن از مسیر اهدافی که برای آن سخت تلاش کرده‌اید، تاثیر مثبتی بر روان شما خواهد داشت.

منابع

وبسایت ارایو این

وبسایت اکسپات چایلد

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.