مهاجرت به ایتالیا – مشاوره با روانشناس ایرانی در ایتالیا

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

مهاجرت به ایتالیا – دریافت مشاوره از روانشناس ایرانی در ایتالیا

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

13 سپتامبر 2023

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

0 / 5. 0

عنوان های این مقاله
مهاجرت به ایتالیا – دریافت مشاوره از روانشناس ایرانی در ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا فرصتی هیجان انگیز و جذاب برای زندگی در کشوری با فرهنگ و تاریخی غنی ست. اما مثل مهاجرت به هر کشوری، چالش‌های مختص خود را دارد. مشاوره با روانشناس در خصوص کوچ و مهاجرت به کشور دیگر یکی از ضروریات و اقدامات اساسی برای مراقبت از سلامتی است.

سلامت روانی، بنیاد سلامت عمومی‌ است. سلامت روانی بر سلامت جسمی‌ تأثیر گذار است. همانطور که سلامت جسمی‌ نیز بر سلامت روانی تاثیر میگذارد. مهاجرت، به ویژه به ایتالیا، ممکن است برای مهاجران چالش‌برانگیز باشد. در ادامه به مشکلاتی که ممکن است مهاجران به ایتالیا با آن روبرو شوند، همچنین نقش موثر مشاوره با روانشناس ایرانی در ایتالیا بیشتر خواهیم پرداخت.

کمی درباره کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری فوق‌العاده زیبا در منطقه مدیترانه است. مهاجرت به این کشور ممکن است تصمیمی‌ عالی باشد. ایتالیا طبیعتی بسیار زیبا و تاریخی به شدت غنی دارد. ایتالیایی‌ها به پیشرفت در هنر، مد، معماری، سینما، اپرا، ادبیات و طراحی جهانی به میزان قابل توجهی کمک کرده‌اند. از سویی دیگر آشپزی ایتالیایی به عنوان یکی از بهترین‌ها در جهان شناخته می‌شود.

با این حال، همانند هر کشور دیگری در جهان، مهاجران ممکن است با چالش‌های خاصی در هنگام مهاجرت به ایتالیا روبرو شوند. چالش‌هایی که بسته به فرد میتواند بر خلقیات و افزایش اضطراب تاثیر گذار باشند.

چرا مشاوره آنلاین با رواندرمانگر؟

فرقی نمیکند در کدام نقطه از جهان زندگی میکنید، مشاوره آنلاین با رواندرمانگر امکان دسترسی آسان و بدون دغدغه به حرفه ای ترین روانشناس را برای شما فراهم میکند. از سویی دیگر اگر بنا به دلایل مختلفی در موقعیت و شرایطی هستید که امکان مراجعه فیزیکی به رواندرمانگر را ندارید، مشاوره آنلاین میتواند بسیار کمک کننده باشد.

این روش میتواند احتمال وقفه در جلسات را نیز کاهش دهد و امکان پیگیری منظم رواندرمانی را بیشتر کند. درنتیجه احتمال نتیجه گیری و تاثیر بیشتر نیز در مشاوره آنلاین وجود دارد.
علاوه براین، از آنجا که مشاوره آنلاین با رواندرمانگر، بدون درنظر گرفتن محدودیت شهر یا کشور خاصی است، امکان دسترسی و به تجربیات و تکنیک های بهترین رواندرمانگران درهرجای جهان را برای شما فراهم میکند. به همین دلیل مشاوره آنلاین ابزاری بسیار کارآمد به شمار میرود و کمک میکند تا افراد بیشتری با دغدغه کمتر به خدمات روانشناختی حرفه ای دسترسی داشته باشند.

در مهاجرت به ایتالیا باید برای چه چیزهایی آماده باشیم؟

بیشتر افرادی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، معتقدند که تغییر محل اقامت یک تجربه جذاب است. بدون شک، زندگی در کشور جدید پر از لحظات مثبت است: مناظر طبیعی جدید، فرهنگ جدید، همچنین فرصت عالی برای تجربه توسعه شخصی، سفر به مکان‌های جدید، شاید حتی یادگیری یک زبان جدید و آشنا شدن با آشپزی محلی.

با این حال، روی دیگر سکه مهاجرت را نیز باید در نظر گرفت. اغلب مهاجران احساس تنهایی، اضطراب و افسردگی می‌کنند. آنهم به دلیل اینکه چیزی در وطن خود جا میگذارند: خانواده، دوستان، ریتم معمولی زندگی. در مهاجرت به ایتالیا نیز مانند مهاجرت به هر کشور دیگری تعداد زیادی از تغییرات به طور همزمان رخ می‌دهد. برای بررسی بیشتر اجازه دهید ابتدا اقدامات پیش از مهاجرت به ایتالیا و پس از ورود به کشور جدید بپردازیم.

اقدامات پیش از مهاجرت

پیش از مهاجرت، زمانی که فرد هنوز در زادگاه خود در حال سکونت و زندگی است ،باید اقدامات مربوط به مهاجرت خود را پیش ببرد. تهیه چک لیست اقدامات لازم برای مهاجرت مانند دستور العمل‌های دریافت ویزا و مهاجرت به ایتالیا، یادگیری زبان و بسیاری موارد دیگر از جمله اقدامات مهاجران پیش از رسیدن به کشور مقصد است.

این اقدامات میتوانند کم و بیش تنش‌ها و استرس‌هایی بر روان فرد وارد کنند. مشاوره با روانشناس ایرانی در ایتالیا در ابتدای اقدامات مهاجرت بسیار موثر است. زیرا روانشناس ایرانی در ایتالیا به خوبی از فرهنگ زادگاه شما و فرهنگ کشور مقصدتان آگاه است.

علاوه بر این برای کمک به مهاجران ایرانی به خوبی آموزش دیده است. پس بهترین گزینه برای درمیان گذاشتن فشارهای روانیتان خواهد بود. برای پرهیز از استرس‌ها و چالش‌های روانی آمادگی برای مهاجرت، توصیه میشود به دنبال دریافت مشاوره از یک متخصص باشید تا تمام سوال‌هایتان را بدون قضاوت پاسخ دهد.

پس از مهاجرت به ایتالیا

زبان

زبان رسمی‌کشور ایتالیا، ایتالیایی است. زبان انگلیسی در ایتالیا کمتر استفاده می‌شود. البته بیشتر گردشگران، مهاجران و درصد زیادی از ایتالیایی‌ها انگلیسی صحبت می‌کنند، اما اگر قصد زندگی در این کشور و مهاجرت به ایتالیا را دارید، باید حداقل برخی از اصول زبان ایتالیایی را یاد بگیرید.

در مهاجرت به سایر کشورها مانند امریکا، کانادا یا انگلیس، برای افرادی که تا حد ایده آلی بر زبان انگلیسی مسلط هستند، اولین چالش مهاجرت یعنی زبان را بسیار راحت‌تر طی خواهند کرد. اما در مهاجرت به کشورهایی مانند ایتالیا، اینطور نیست.

کمبود شغل‌

در ایتالیا اغلب مشاغل فصلی هستند. شغل‌های فصلی زیادی در بار، هتل یا رستوران‌های ایتالیا وجود دارد. اما اگر قصد یافتن یک شغل دائمی در زمان مهاجرت به ایتالیا دارید، ممکن است با کمبود فرصت‌های شغلی روبرو شوید. به ویژه اگر به زبان ایتالیایی مسلط نباشید.

کمبود شغل و عدم ارتباط موثر با جامعه کشور جدید، قطعا چالش برانگیز است. میتواند اراده فرد را هدف قرار دهد و مهاجر را به سمتی ببرد که فکر کند تصمیم به مهاجرت از اول درست نبوده و ناامیدی و پشیمانی بر تمام وجود فرد غلبه کند.

اجاره مسکن بلندمدت

بیشتر توافق‌نامه‌های اجاره در ایتالیا برای سه سال یا بیشتر منعقد می‌شوند. اگر پس از مدتی تصمیم بگیرید که محل خود را ترک کنید تمام کردن اجاره تا حد ز یادی گران خواهد بود. این معضل برای مهاجرانی که از کشورهای با شرایط اقتصادی نابسامان به ایتالیا مهاجرت کرده اند میتواند چالش‌ها و فشارهای روانی بسیار زیادی ایجاد کند.

باز کردن یک حساب بانکی

باز کردن یک حساب بانکی یک مرحله مهم در زمان مهاجرت به ایتالیا است. بیشتر کارفرمایان اصرار دارند که شما یک حساب بانکی ایتالیایی داشته باشید. بانک‌ها حساب‌های ویژه‌ای برای افراد مهاجر به این کشور ارائه می‌دهند، اما مشمول محدودیت‌هایی است. مثلا در مورد اینکه چه اموالی می‌تواند به فرد مهاجر دارای حساب بانکی منتقل شود. بنابراین، باز کردن یک حساب ممکن است با پیچیدگی‌هایی همراه باشد که این موضوع نیز به نوبه خود میتواند بر تنش‌های دوران سازگاری با مهاجرت و زندگی در کشور جدید بیفزاید.

چگونه میتوان استرس مهاجرت به ایتالیا را مدیریت کرد؟

همانطور که پیش تر اشاره شد، در زندگی مهاجر، بسیاری از تغییرات به طور همزمان رخ می‌دهد: خانه، کار، محیط. حتی اگر احساس آرامش و سازگاری داشته باشید، چنین تغییرات چشمگیری می‌توانند استرس قابل توجهی ایجاد کنند. صحبت کردن و بیان احساساتی که دارید میتواند برای غلبه بر این استرس مفید باشد. اما باید کسی را انتخاب کنید که بدون قضاوت گوش دهد.

احساساتی که استرس مهاجرت را افزایش میدهند – نقش روانشناس ایرانی در ایتالیا

پناهندگی

اگرچه بسیاری از مهاجران دچار مشکلات روانی حاد نمیشوند، اما مهاجرت برای پناهجویان با چالش‌ها و تنش‌های به مراتب بیشتری همراه است. مهاجران ممکن است به دلیل تجربیاتی که قبل، در طول یا بعد از مهاجرت به ایتالیا داشته‌اند، ریسک بالاتری برای ابتلا به مشکلات روانی داشته باشند.

مسائلی مانند دلتنگی برای زادگاه و خانه‌ای که در آن سکونت داشتند، میتواند خطر انزوا و افسردگی را بالا ببرد. اضطراب یا اختلالات خواب نیز نوعی از بروز اختلالات روانی است. این اختلال ممکن است برای هر کسی که از خانواده و دوستان جدا شده یا در حال تطبیق با جامعه‌ای جدید است، رخ دهد. تفاوت‌های فرهنگی و مشکلات زبانی یکی از بزرگترین موانع اضطراب‌آور است.

عوامل استرس‌زای دیگر شامل نگرانی‌های مربوط به وضعیت مهاجرتی، مشکلات مالی، دسترسی به خدمات و تبعیض می‌شوند. برخی از گروه‌های مهاجر آسیب‌ پذیر مخصوصا کودکان و نوجوانان، بیشتر در معرض مشکلات روانی خواهند بود. کودکان دارای اضطراب ممکن است با شب ادراری و اختلالات غذایی روبرو شوند.

تقریباً همه افرادی که تحت شرایط اضطراری (به عنوان مثال، جنگ و تنش، فاجعه‌های زیست محیطی) قرار گرفته‌اند، از استرس روانی رنج خواهند برد. طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO) در بحران‌های انسانی، شیوع افسردگی و اضطراب بیش از دو برابر می‌شود.

در میان افرادی که در 10 سال گذشته تحت تأثیر جنگ یا تنش قرار گرفته‌اند، 1 نفر از هر 5 نفر افسردگی، اضطراب، اختلال استرس پس‌ترومایی، اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی را تجربه می‌کند. 1 نفر از هر 11 نفر اختلال روانی متوسط یا شدید دارد. در محیط‌های تحت تأثیر تنش، افسردگی در زنان بیشتر از مردان است.

بسیار مهم است که در صورت پناهنگی یا مهاجرت اجباری تحت تنش و اضطراب فراوان، به یک رواندرمانگر یا روانشناس ایرانی در ایتالیا مراجعه کنید. در خصوص کودکان و نوجوانان که اختلالات روانیشان اغلب با مواردی مانند بیماری‌های جسمی ادغام میشود، بسیار ضروری است که از یک رواندرمانگر متخصص کمک بگیرید.

یک روانشناس ایرانی در ایتالیا میتواند به با داشتن درک کاملا درست از کودکی که به زبان فارسی صحبت میکند، تشخیص بهتری ارائه دهد و بر روند بهبود روان وی تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

احساسات غالب در مهاجران غیر پناهنده

ما به محیط اطرافمان عادت می‌کنیم و اغلب حمایت از محیط اطرافمان را بدون تردید می‌پذیریم. ما می‌توانیم به قدری به خانواده، دوستان و همکاران عادت کنیم که حمایت آنها از خودمان را چشم بسته میپذیریم. وقتی به خارج از کشور مهاجرت می‌کنید، ارتباط با عزیزان ضعیف‌تر می‌شود که می‌تواند به شدت بر وضعیت عاطفی تأثیر بگذارد.

اصولا افراد پیش از مهاجرت، هیجان و انرژی زیادی را تجربه میکنند. زمانی که موانع خاصی در مکان جدید ظاهر میشوند، هیجانات فروکش میکنند و ممکن است جای خود را به ترس، فشار و ناامیدی دهند. چنین افکاری اغلب استرس مهاجر را در زمان مهاجرت بیش از پیش بالا میبرد.

شوک فرهنگی، دیگر چالش بزرگ مهاجر است. هرچقدر تفاوت فرهنگی بین زادگاهتان و کشور جدید بیشتر باشد، بدیهی است که حس تنش و اضطراب نیز بالاتر خواهد رفت . شوک فرهنگی میتواند بر تطابق و سازگاری فرد با کشور جدید تاثیر بگذارد و روند عادت کردن به اجتماع جدید را کند یا حتی متوقف کند.

اگر احساس می‌کنید که به دلیل شوک فرهنگی همیشه افسرده هستید یا اگر این شرایط بیشتر از حد معمول به نظر می‌آید و بر کارهای روزمره شما سایه انداخته است. باید حتما بایک رواندرمانگر درخصوص این موضوع کمک بگیرید. روانشناس ایرانی در ایتالیا بدون شک بهترین گزینه خواهد بود.

برای صحبت با روانشناس فارسی زیان، نیازی نیست خود را با فرهنگ وی وفق دهید و با توجه به زبان و فرهنگش صحبت کنید، چرا که او هموطن شماست و به زبان مادریتان و فرهنگ سرزمینتان کاملا آشنایی دارد.

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.