3 تکنیک مهم برای حفظ تازگی رابطه عاطفی با شریک عاطفی

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

3 تکنیک مهم برای حفظ تازگی رابطه عاطفی با شریک عاطفی

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

31 آگوست 2023

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

0 / 5. 0

عنوان های این مقاله
3 تکنیک مهم برای حفظ تازگی رابطه عاطفی با شریک عاطفی

تازگی رابطه عاطفی دغدغه بسیاری از افراد است. هیچ رابطه‌ای مثل روز اولش باقی نمی‌ماند. چالش‌ها خیلی زود خود را نشان خواهند داد و به تعداد آن‌ها نیز افزوده خواهد شد. چالش‌ها، ناسازگاری‌ها و تغییرات به شکل‌های گوناگون در تمامی روابط وجود دارند، آن چه که زوج‌ها را در این مورد از یکدیگر متفاوت می‌کند، نوع برخورد و واکنش آن‌ها به این تغییرات و چالش‌هاست.

تغییرات رابطه عاطفی گاه بسیار کوچک و جزیی‌اند و گاهی نیز کاملا ملموس می‌شوند. توجه نکردن و حتی نادیده گرفتن این تغییرات به ویژه تغییرات جزیی و کوچک ، موجب فروپاشی رابطه عاطفی می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار، باید ذهن باز و پذیرا داشته باشید تا اتفاقات را درک کنید و برای بهبود رابطه عاطفی تلاش کنید.

تمرکز روی حل مشکلات و داشتن درک متقابل، رابطه عاطفی شما را عمیق‌تر خواهد کرد و اثرات منفی ناامن بودن رابطه را از بین خواهد برد. به این صورت می‌توانید تازگی رابطه عاطفی با شریک عاطفی خود را حفظ کنید و از فروپاشی آن جلوگیری کنید.

 در ادامه در خصوص سه تکنیک مهم برای حفظ تازگی رابطه عاطفی با شریک عاطفی صحبت خواهیم کرد که می‌توانید با به کارگیری آن‌ها، طراوت رابطه عاطفی خود را حفظ کنید.

احساسات فیزیکی در کنار شریک عاطفی

بدن ما اغلب سیگنال‌های ظریفی بروز می‌دهد که می‌توانیم از طریق آن‌ها، وضعیت احساسات خود و کیفیت آن را بشناسیم. احساسات ما، زمانی که در کنار شریک عاطفی خود هستیم، به شکل قدرتمندی می‌توانند به ما بگویند که چه حسی نسبت به شریک عاطفی خود و وضعیت خاص او داریم. این احساسات واقعی و معتبر هستند که باید به آن‌ها توجه کنیم.

احساسات شما زمانی که همراه شریک عاطفی خود هستید، به شما چه می‌گویند؟ در حضور او احساس راحتی و آرامش دارید و یا تنش و احساس ناراحتی را تجربه می‌کنید؟

هنگام انجام رفتارهای محبت‌آمیز، احساس آرامش، امنیت و رضایت دارید یا دچار استرس شده و درگیر تنش‌های جسمانی نظیر ضربان قلب، تنفس کم عمق و تنش عضلانی می‌شوید؟

روابط صمیمانه جنسی نقش مهمی در حفظ تازگی رابطه عاطفی دارند. هر گونه تنش و نگرانی در این مورد، ممکن است در سایر ابعاد رابطه عاطفی تاثیر منفی داشته باشد و در نهایت به یک معضل تبدیل شود. بنابراین پاسخی که به سوالات بالا می‌دهید، بسیار مهم است.

لازم است با شریک عاطفی خود گفتگویی باز و صادقانه در مورد احساسات فیزیکی خودتان داشته باشید تا رابطه عاطفی لذت بخش‌تر و رضایت بخش‌تری تجربه کنید.

مسؤلیت پذیری و ترمیم آسیب‌ها

رابطه عاطفی مستعد چالش‌ها و آسیب‌ها هستند. اختلاف نظر، سوءتفاهم و درگیری به طور متناوب در رابطه ایجاد می‌شوند. کیفیت واقعی رابطه عاطفی در نوع مواجهه با این چالش‌ها تعیین می‌شود. هر چه این کیفیت بیشتر و بهتر باشد، طرفین به دنبال حل مشکلات خواهند بود. اما اگر رابطه عاطفی از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، آن‌ها به دنبال راه فرار از مشکلات خواهند بود و با انداختن تقصیرها به گردن دیگری، از حل مشکلات خودداری می‌کنند.

هر اندازه شما و شریک عاطفی‌تان برای حل تعارض‌ها تلاش کنید و مسؤلیت اقدامات اشتباه خود را بپذیرید، در واقع برای حفظ تازگی رابطه عاطفی تلاش کرده‌اید و نتیجه آن را در مواجهات بعدی با تعارض‌ها و چالش‌ها خواهید دید.

گفتگوهای صلح طلبانه به منظور رفع سوءتفاهم‌ها و سازش در خصوص اختلاف نظرها، به مرور توانایی حل تعارض را در طرفین تقویت می‌کند که با گذشت زمان در گذر از چالش‌ها، قوی‌تر عمل خواهند کرد و آسان‌تر و راحت‌تر صمیمت دوباره را بازخواهند یافت.

حال از خود بپرسید، در رابطه عاطفی که دارید، هنگام انجام کار اشتباه، آیا عذرخواهی کرده و برای جبران تلاش می‌کنید یا حالت تدافعی دارید و از پذیرش اشتباهات خود سر باز می‌زنید؟ پاسخ صادقانه شما به این سوال، کیفیت رابطه عاطفی با شریک عاطفی شما را نشان می‌دهد.

نشان دادن خود واقعی

انسان کامل وجود ندارد و تمامی انسان‌ها دارای نواقصی هستند. ما نمی‌توانیم تمامی ویژگی‌های دلخواه شریک عاطفی خود را داشته باشیم یا فراهم کنیم. برخی از این نقص‌ها در طول رابطه عاطفی ایجاد می‌شوند که لازم است آن‌ها را بپذیریم و شریک عاطفی خود را نیز به این کار تشویق کنیم.

با پذیرش نقص‌ها می‌توانیم خود واقعی‌امان را در رابطه عاطفی نشان دهیم و احساسات واقعی داشته باشیم. به این شکل امنیت رابطه نیز فراهم شده و می‌توان به تداوم رابطه عاطفی امیدوار شد.

در فضای امنی که در نتیجه صداقت و پذیرش نقص‌ها ایجاد می‌شود، هیچ یک از طرفین مورد قضاوت قرار نمی‌گیرد و حتی با وجود انجام اشتباهاتی نیز، فضا برای جبران و رشد وجود دارد و در نهایت این تازگی رابطه عاطفی با شریک عاطفی است که حفظ می‌شود.

اگر شما هر چیزی که به ذهنتان می‌آید را به شریک عاطفی خود می‌گویید، خود واقعیتان هستید اما اگر هر بار که می‌خواهید صحبت کنید کلمات را می‌سنجید یا واکنش‌های حساب شده دارید، باید در این خصوص تجدید نظر کنید.

همچنین اگر رفتار شما با شریک عاطفی خود زمانی که در خانه و تنها هستید متفاوت از نحوه رفتارتان در فضای بیرون از خانه است، باید برای ارتقای پایه‌های قوی رابطه عاطفی خود تلاش کنید.

سخن پایانی

حفظ تازگی رابطه عاطفی با شریک عاطفی، نیازمند توجه مداوم به تغییرات کوچک و بزرگ رابطه عاطفی است تا از تبدیل شدن آن‌ها به معضل جلوگیری شود. چرا که برطرف کردن تعارض‌ها در مراحل ابتدایی بسیار آسان‌تر و سریع‌تر است و می‌توان با کمترین چالش، تعارض و سوءتفاهم را برطرف نمود. هر چه کم توجهی بیشتر شود، مشکلات بزرگ‌تر می‌شوند و امنیت رابطه عاطفی نیز تهدید می‌شود.

منبع

www.psychologytoday.com

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.