گروه درمانی و تاثیر آن در روابط عاشقانه

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

گروه درمانی

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

28 می 2022

دسته بندی

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

0 / 5. 0

عنوان های این مقاله
گروه درمانی

درست است که درمان فردی ابزار فوق‌العاده‌ای برای بهبود رابطه شما با خودتان است و یک درمانگر فردی ماهر کمک می‌کند درک بهتری از گذشته، احساسات و تکانه‌ها و انتخاب‌هایتان به دست آورید، اما گروه‌درمانی بر بهبود روابط‌تان با دیگران، به‌ویژه نحوۀ برقراری ارتباط و رفتارتان در روابط تمرکز می‌کند. برای مثال:
آیا در روابط عاشقانه خود اضطراب و ترس تجربه می‌کنید؟
آیا در روابط خود، سعی در کنترل پارتنرتان دارید؟ آیا به سرعت آزرده یا خشمگین می شوید؟
آیا دائماً در دام مشکلات ارتباطی تکراری و قدیمی می افتید و بارها و بارها یک اشتباه را تکرار می‌کنید؟
آیا در انتخاب پارتنرتان گیر یک الگوی تکراری افتاده اید و هر بار روابط تان به شکست می انجامند؟


گروه درمانی چیست و چگونه انجام می شود؟


گروه مانند یک صحنه نمایش است، نمایشی از زندگی شما و چونگی ارتباط برقرار کردنتان با دیگران و هر آنچه در زندگی روزمره روی می‌دهد، در گروه هم روی می‌دهد. درمانگران در گروه نمایش زنده مشکلاتی را که در روابط دارید مشاهده می‌کنند، آنها می‌بینند که چه زمانی اضطرابتان ناگهان افزایش می‌یابد، در موقعیت های مختلف چه پاسخی می دهید و چه الگویی در ارتباط با هم جنسان و غیرهم-جنسان خود، دارید.
گروه قدرت دگرگون‌کنندۀ خود را از تمرکز بر اینجا و اکنون می‌گیرد. در گروه‌درمانی، علاوه بر بررسی گذشته، توجه‌تان به افکار و احساساتی که در لحظه دارید، به‌ویژه احساساتی که در مورد هم‌گروهی‌هایتان تجربه می‌کنید و نوع ارتباطی که با آنها برقرار می کنید، جلب می‌شود. مشکلات اجتماعی به درمان اجتماعی نیاز دارند. گروه فضایی در اختیارتان قرار می‌دهد تا راه‌های جدید بودن با دیگران را تمرین کنید.


تاثیر گروه ها بر رفتار انسان

به نظر می‌ رسد که انسان راحتی را در تکرار می یابد. بنابراین همه ما بر اساس آنچه در گذشته آموخته ایم رفتار می کنیم و الگوهای دیربازی را که در اولین گروه خود، یعنی خانواده آموخته ایم، در زمان کنونی نیز تکرار و تکرار می کنیم. برای مثال، فردی که در خانواده ای پرتنش و پرآشوب بزرگ شده است، یاد گرفته است که بحران و آشفتگی طبیعی است و احتمالاً در بیرون از محیط خانواده، در روابط خود، در محیط کار و غیره نیز به دنبال آشوب می‌گردد یا بحران را با خود به موقعیت‌های دیگر می‌برد. تعاملات بین فردی در یک گروه اغلب این الگوهای تکراری را برمی انگیزد و این الگوها به اینجا و اکنون انتقال می-یابند.
اما گروه‌ها اغلب مانند خانواده‌ای سالم عمل می‌کنند، با این تفاوت که این بار خودمان خانواده دوممان را انتخاب می کنیم.

گروه درمانی خانواده

گروه ها به ما آن چیزی را ارائه می دهند که در خانواده خود دریافت نکردیم. اعضای گروه ما را می بینند، می شنوند و درک می کنند.
ما آنچه را در خانواده و ارتباطمان با والدینمان آموخته ایم، به‌شیوه‌ای آشکار و پنهان با خود به گروه می‌آوریم. سبک های ارتباطی ما با والدینمان، خود را در تعاملات ما با دیگر اعضا نشان می‌دهد. هرچه با اعضای گروه صمیمی تر می شویم، مسائل حل نشده دوران کودکی مان بیشتر خودشان را نشان می دهند؛ اما همین‌جا است که روند بهبودی آغاز می‌شود. گروه و/یا درمانگر این مسئله را مشاهده کرده و به فرد بازخورد می‌دهند که در گروه به رفتاری که از خانواده‌اش با خود آورده، نیاز نیست. گاه این رفتار بسیار آشکار است و گاهی نه.

بیشتر بدانید : گروه درمانی مادران
به‌عنوان مثال بیمار مردی را در نظر بگیرید که در خانواده خود یاد گرفته است درباره احساساتش صحبت نکند و آنها را به کسی بروز ندهد. چنین کسی احتمالاً در روابط خود با زن ها هم دچار مشکل است و نمی تواند در مورد احساسات قلبی اش با پارتنرش صحبت کند. او این مشکل را با خودش به گروه هم خواهد آورد و بدیهی است که ارتباط او با زنان گروه، آینه ارتباط او با زنان زندگی اش و همچنین واکنش زنان گروه، آینه واکنش زنان زندگی او، خواهد بود.


تغییر الگو رفتاری در گروه درمانی


در بسیاری از روابط، هر یک از طرفین در مورد سهم خود در مشکلات فاقد بینش هستند، آنها از الگوهای رفتار خود آگاه نیستند و ناخوآگاه دائماً آنها را تکرار می کنند. آنها به صورت ناخودآگاه تجربه‌های گذشته در دوران کودکی و شاید نوجوانی را به اینجا و اکنون منتقل می‌کنند.اما گروه درمانی می تواند منجر به این شود که افراد در مورد نقش خود در تعارضات، بینش پیدا کنند. جلسۀ گروه‌درمانی مکان امنی است که در آن می‌توانید تعامل با دیگران را مجدداً یاد بگیرید. در گروه‌درمانی می‌توانید مهارت‌های اجتماعی خود را توسعه دهید و این جلسات را می‌توان به محیط دنیای واقعی تبدیل کرد.
در واقع، گروه‌درمانی کمک می‌کند از شر الگوهای ارتباطی ناسالم و اضطراب‌های اجتماعی خلاص شوید. همان‌طور که دکتر لوئیس اورمونت، پدر روان‌درمانی گروهی آمریکا اغلب می‌گفت: «اگر بتوانید در گروه انجامش دهید، در زندگی هم از پسش برمی‌آیید.» چه چیزی از این ارزشمندتر؟
همچنین فهم این حقیقت که تنها نیستید می‌تواند در زندگی شما تغییر ایجاد کند. احتمالاً تا به حال برای شما هم پیش آمده است که زوج هایی را در اجتماع، در کافه ها و رستوران ها یا در مهمانی های خود دیده باشید، و با خودتان گفته باشید چقدر همه چیز در رابطه آنها بی عیب و نقص و کامل است، اما واقعیت چیز دیگری است. شرکت در گروه‌درمانی می‌تواند چشمان شما را به این حقیقت باز کند که افراد بسیاری با همین مشکل شما مواجه‌اند.

جلسات گروه درمانی چگونه است


شما به عنوان شرکت کننده در گروه درمانی، با گوش دادن به کسانی که شبیه خودتان هستند و با مشکلاتی مشابه مشکلات ما دست و پنجه نرم می کنند، با همانندسازی با آنها، با ارائه دادن بازخورد و حمایت خود به آنها و همچنین دریافت بازخورد و حمایت از آنها، در مورد افکار و رفتار خود بینش جدیدی به دست می آورید.

بیشتر بدانید : گروه درمانی عزاداران
همچنین، در مواقعی که افراد به همرا پارتنرشان در گروه درمانی شرکت می کنند، گروه به آنها کمک می کند تا از ادراکات تحریف شده خود در مور شریکشان، آگاه شوند. ممکن است آنها با ادراکات تحریف شده خود از شریکشان در ارتباط باشند، نه خود واقعی او. تا زمانی که آنها از چنین احساسات جابجا شده ای آگاه نشوند، نمی توانند با شریک زندگی خود، آنگونه که واقعاً هست، ارتباط برقرار کنند، زیرا شخص واقعی زیر نقش کلیشه ای شوهر و پدر، یا مادر و همسر گم شده است. این افراد هرچه در گروه درمانی جلوتر بروند، آگاهی و فهم شان از یکدیگر توسعه می یابد، و فرصتی برای ایجاد ارتباطی عمیق تر پیدا می-کنند. در چنین شرایطی است که جمله “من اصلاً نمی دانستم او چنین حسی دارد”، بسیار شنیده می-شود. در اینجاست که آنها نسبت به شریک خود به عنوان یک شخص و نه به عنوان یک حریف آگاهی پیدا می کنند.


گروه درمانی برای زوج ها


یکی از بزرگترین مشکلاتی که زوج ها در روابط خود دارند، تفاوت هاست. در بازی میان این تفاوت ها هر یک از زوجین از موضوعات مختلفی مانند فرزندان، پول، جنسیت و احترام استفاده می کنند تا ثابت کنند که نسبت به دیگری برتر یا کمتر هستند. برای مثال، در بسیاری از خانواده ها والدین از فرزندان برای نشان دادن برتری خود و همچنین ایجاد حس امنیت در خود استفاده می کنند. به عبارتی آنها مثلث سازی می کنند و فرزند خود را به عنوان نفر سوم وارد رابطه با همسرشان می کنند، آنها با فرزند خود علیه همسرشان متحد می شوند. گروه درمانی، فرصتی برای افشای این حقایق، الگوهای ناسالم، تعارضات و تفاوت ها می باشد. همچنین به هر یک از زوجین کمک می کند تا فراتر از این تفاوت ها حرکت کنند و شباهت هایی را که در زیر این تعارض سطحی وجود دارد، کشف کنند. ما تنها با یافتن شباهت هایی که با شریک عاطفیمان داریم، می توانیم صمیمیت واقعی را در رابطه مان کشف کنیم.
در مجموع، گروه ها به دلیل تمرکزی که بر روابط دارند، فضایی برای یادگیری و تمرین شیوه‌های مؤثرتر برقراری ارتباط در اختیار اعضا قرار می‌دهد و گروه‌درمانگران به نمایش زنده‌ی مشکلات اجتماعی دسترسی پیدا می کنند. ما در گروه ها می توانیم این الگوهای آشنا که از آنها صحبت کردیم را به چشم ببینیم و از آنها آگاه شویم. در نهایت پس از این تجربه ها، گروه شفا بخش خواهد بود و سبک جدیدی از ارتباطات را در ما پرورش خواهد داد.

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.