سرد مزاجی جنسی در زنان - لوکال سایکولوژی

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

سرد مزاجی جنسی در زنان

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

8 مارس 2023

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

5 / 5. 1

عنوان های این مقاله
سرد مزاجی جنسی در زنان

در مورد اختلالات جنسی یا بد کارکردی های جنسی، در زنان چیزی به اسم ناتوانی جنسی نداریم، بلکه سرد مزاجی جنسی داریم. سرد مزاجی یعنی یک زن به هر دلیلی از داشتن رابطه جنسی با جنس مخالف مکررا اجتناب می کند و در همین دوره فانتزی جنسی نداشته و خودش نیز از این دو موضوع رنج می برد و با این ها راحت نیست.

حالا این عدم تمایل می تواند خود را با مدل های مختلف در رفتارهای خودآگاه یا ناخودآگاه نشان دهد: زنی که سرِ بزنگاهِ رابطه جنسی، خودش را به خواب یا خستگی می زند یا وانمود می کند دچار کمر درد یا سرما خوردگی شده و خلاصه مریض است، زنی که هر کاری می کند تا مبادا اوقات تنهایی با همسرش داشته باشد. یا برخی زن هایی که دچار واژینیسموس هستند و Intercourse برایشان دردناک است، یا حتا زنانی که دائما درگیر عفونت های پی در پی واژینال هستند بدون اینکه رفتار پر خطری داشته باشند و به همین دلیل دوره درمانی همراه با ممنوعیت رابطه جنسی دارند.
البته اینکه یک خانم با شخص یا اشخاص “معینی” نمی تواند رابطه جنسی داشته باشد ولی با مردان دیگر می توانسته، اسمش سرد مزاجی نیست و به مشکلی در فضای همان رابطه خاص بر می گردد. همچنین وقتی یک خانمی در یک دوره از رابطه، یا از یک زمانی به بعد در رابطه (مثلا بعد از زایمان یا خیانت همسر یا تغییراتی در زندگی مثل شغل) از ارتباط جنسی دوری می کند نیز اسمش سرد مزاجی نیست و باید دلیل امتناع را در دلِ فضای همان رابطه و تغییرات زندگی این خانم بررسی کرد.
همچنین لازم است بدانیم برخی از بیماری ها و داروهایی که فرد برای آن بیماری مصرف می کند مانند دیابت، کم خونی، مشکلات قلبی و عروقی و یا اختلالات تیروئید و هورمونی می توانند میل جنسی را کاهش دهند. پس اول از همه این مسائل پزشکی باید مورد بررسی قرار بگیرند و حل شوند.
از مسائل گفته شده (مساله در ارتباط زوج، تغییرات در زندگی و بیماری های پزشکی) که بگذریم، به موانع روانی ماجرا می رسیم:
یکی از دلایلی که برخی از زنان از رابطه جنسی دوری می کنند ناشی از حس گناهی ناخودآگاه در مورد برقراری یک رابطه پایدار، بالغانه، کامل و رضایت بخش با یک مرد است. این حس گناه ایجاد شده بر می گردد به مسائل حل نشده زن در سنین کودکی، سنی که به دختر بچه یک سری قوانین و ممنوعیات جنسی معرفی می شود مثل: نمیتوانی لخت بچرخی، نواحی جنیتال را نباید به همه نشان دهی، پدرت شوهر مادرت است و شوهر تو نیست، به نواحی جنیتال خودت و بقیه نمی توانی دست بزنی و نباید کنجکاوی کنی، و هر آنچه که در این سنین برای بچه ها جالب و خواستنی است ولی والدین و محیط آن را ممنوع می کنند ( این بر میگردد به “روشی” که والدین ممنوعیات را به کودک آموزش می دهند که در متنی دیگر به آن می پردازیم). همچنین در آن سن اینکه دختر بچه از رابطه والدین چه چیزی ادراک می کند نیز مهم است، آیا برای همیشه تنها مرد مجاز برای خود را پدرش می داند، آیا حس کرده مادرش در رابطه با پدرش یا مردها سرخورده و ناکام بوده؟ آیا رابطه ای بهتر از رابطه والدین را حق خود نمی داند؟ این زنان شاید بتوانند رابطه ای عمیق و قوی با یک مرد برقرار کنند، ولی فقط در حیطه هایی که روابط جنسی در آن وجود نداشته باشد.

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.