از رابطه جنسی خوب چه میدانیم؟ بررسی2 جنبه مهم رابطه جنسی

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

هر آنچه باید در مورد یک رابطه جنسی خوب بدانیم

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

22 آگوست 2023

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

0 / 5. 0

عنوان های این مقاله
هر آنچه باید در مورد یک رابطه جنسی خوب بدانیم

رابطه جنسی یکی از خالص‌ترین روش‌های ابراز خود و ابراز صمیمیت است. افراد به علت‌های متفاوتی رو به رابطه جنسی می‌آورند. پایه‌ای‌ترین و ابتدایی‌ترین علت آنها از برقراری رابطه جنسی می‌تواند تولید مثل و بقای نسل باشد. اما تحقیقات نشان داده‌اند که دلایل دیگری نیز می‌تواند وجود داشته باشد، مثل کاهش تنش، تجربه لذت خالص و صمیمیت، کسب تجارب جدید، یا حتی بدست آوردن موقعیت اجتماعی و افزایش اعتماد به نفس. با لوکال سایکولوژی همراه باشید تا بیشتر درباره یک رابطه جنسی خوب بدانیم.

صحبت درباره رابطه جنسی

علت رابطه جنسی هر آنچه که باشد، نقش بسیار پررنگی در رضایت ما از روابط عاطفی‌مان دارند. اگرچه بسیاری از زوجین حرف زدن در مورد روابط جنسی را بسیار سخت می‌دانند، دید باز داشتن به چنین صحبت‌هایی می‌تواند به داشتن رابطه جنسی و همچنین رابطه عاطفی رضایت‌بخش‌تر بسیار کمک کند. چرا که بدن ما، علایق ما و خواسته‌های ما در رابطه جنسی در طول زمان تغییر می‌کنند و تنها با شفاف صحبت کردن در مورد آنهاست که می‌توانیم شریک عاطفی خود را متوجه این تغییرات کنیم و صمیمیت و رضایت طولانی مدت‌تری را تجربه کنیم.

به طور کل هرچه اطلاعات ما در مورد رابطه جنسی، عوامل تاثیرگذار بر آن و تفاوت‎هایی که زنان و مردان در این مورد با هم دارند آگاه باشیم، به احتمال بیشتری یک رابطه جنسی رضایت‌بخش را تجربه خواهیم کرد. پس خوب است ابتدا کمی در مورد میل جنسی و لذت جنسی صحبت کنیم.

 

جنبه های میل و رابطه جنسی

میل جنسی هم جنبه‌های روان‌شناسانه دارد و هم زیست‌شناسانه، به همین دلیل هم در مرد و زن به طور متفاوتی ظاهر می‌شود. در مردان معمولا برانگیختگی جنسی مقدم بر میل جنسی است، در حالی که در زنان برعکس است و معمولا میل جنسی مقدم بر برانگیختگی جنسی است. میل جنسی در زنان معمولا از احساسات و عواطف و صمیمیتی که تجربه می‌کنند ناشی می‌شود و اکثر زنان به سختی می‌توانند وارد رابطه‌ جنسی‌ای شوند که خالی از عواطف است.

اما در مردان میل جنسی منبع جسمانی دارد و این ترشح تستسرون است که آنها را به سمت رابطه جنسی سوق می‌دهد. همچنین معمولا مردان با کوچکترین تحریکی نعوظ را تجربه می‌کنند. به علاوه معمولا میل جنسی زنان در ماه با چرخه قاعدگی‌شان بالا و پایین می‌شود، اما مردان چنین تغییراتی را تجربه نمی‌کنند. به علاوه میل جنسی در زنان بسیار بیشتر از مردان متاثر از فاکتورهای محیطی و همچنین فاکتورهای فرهنگی-اجتماعی می‌باشد

تغییر در میل جنسی

میل جنسی افراد در طی زمان و تحت تاثیر فاکتورهای متفاوتی ممکن است تغییر کند. میل جنسی ما تحت تاثیر کارکر مغز ما، میزان ترشح هورمون‌هایمان، عقاید و باورهایمان و همچنین شرایط روانی‌مان قرار دارد.  به طور مثال وقتی در شرایط جسمانی نامناسب قرار داریم، وقتی اضطراب داریم یا افسرده هستیم، میل جنسی‌مان تحت تاثیر قرار می‌گیرد و کاهش پیدا می‌کند. یک فاکتور بسیار مهم دیگر در میزان میل جنسی سن است و سن به طور متفاوتی تاثیر خود را بر روی میل جنسی زنان و مردان نشان می‌دهد.

گفته می‌شود میزان ترشح تستسرون در بدن همه ما بعد از 18 سالگی و تا اواخر دهه 20 زندگی‌مان، شروع به افزایش می‌کند، و چون به طور کلی در بدن مردان سطح بالاتری از تستسرون وجود دارد میل جنسی آنها در این دوره به بیشترین میزان خود می‌رسد. از سوی دیگر تحقیقات نشان داده‌اند زنان در دهه 30 زندگی خود میل جنسی بالاتری را در مقایسه با دهه 20 تجربه می‌کنند، در حالی که مردان در دهه 30 زندگی خود معمولا کاهش میل جنسی را تجربه می‌کنند.

 

به طور کلی هم در زنان و هم در مردان با بالاتر رفتن کاهش میل جنسی را تجربه می‌کنند. هنگامی که زنان به یائسگی نزدیک می‌شوند، میزان ترشح هورمون استروژن در آنها کاهش پیدا می‌کند و واژن‌شان خشک می‌شود. مردان نیز ممکن است اختلالات نعوظی را تجربه کنند و همچنین بازه زمانیی که طول می‌کشد بعد از رسیدن به ارگاسم دوباره پاسخ‌گویی جنسی داشته باشند، افزایش پیدا می‌کند. آگاهی داشتن در مورد همه این تفاوت‌ها بسیار مهم است. چرا که به ما کمک کند تا بتوانیم پارتنرمان را بهتر درک کنیم، همه چیز را از نقطه نگاه خود نبینیم و از منظر او هم به رابطه جنسی نگاه کنیم.

تفاوت در تجربه میل و رابطه جنسی

لذتی که ما در طی رابطه جنسی تجربه می‌کنیم معمولا از رفتارهایی مثل در آغوش گرفتن، لمس کردن و ترشح اکسیتوسین و دوپامین ناشی می‌شود. اما تجربه لذت جنسی می‌تواند فرد به فرد متفاوت باشد و ممکن است همه افراد لذت جنسی را به یک شیوه خاص و تعیین شده تجربه نکنند. به طور مثال مردان بسیار بیشتر از زنان با تصاویر بصری تحریک می‌شوند و لذت را تجربه می‌کنند. به علاوه رفتارهایی که در روابط جنسی منجر به لذت افراد می‌شوند در همه یکسان نیست و بی‌شمار رفتار جنسی وجود دارد که ممکن است برای فردی لذت به همراه بیاورد و برای فرد دیگر خیر.

همچنین تا زمانی که این رفتارها منجر به آسیب به طرفین نشوند نمی‌توان هیچ کدام را غیرطبیعی قلمداد کرد. بنابراین با توجه به گستردگی علاقه جنسی و ترجیحات جنسی افراد، برای داشتن یک رابطه جنسی رضایت‌بخش ضروری است که با پارتنر خود در مورد آنچه از آن لذت می‌برید و نیز آنچه لذت نمی‌برید صحبت کنید و ترجیحات او را نیز جویا شوید.

اهمیت درک و پذیرش در رابطه جنسی

جالب است که بدانید تحقیقات نشان داده‌اند زوج‌هایی که همیشه در روابط جنسی خواسته و نیاز خود توجه را الویت قرار می‌دهند و همچنین زوج‌هایی که پارتنرشان و خواسته او را الویت قرار می‌دهند، هر دو سطح پایین‌تری از رضایت را در رابطه جنسی تجربه می‌کنند. در واقع آن زوج‌هایی رضایت و خوشحالی بالاتری در رابطه‌شان تجربه می‌کنند که به خواسته‌ها و نیازهای خود و پارتنرشان آگاه اند، در مورد آنها صحبت می‌کنند و به دنبال راهی مشترک می‌گرند.

یکی از کلیدی‌ترین موضوعات برای حفظ یک رابطه جنسی خوب در روابط طولانی مدت این است که هر کدام از طرفین این را درک کنند و بپذیرند که پارتنرشان فردی است مستقل، با نیازهای و نگرانی‌های خاص خودش و این بسیار طبیعی است که گاهی او علاقه کمتری به برقراری رابطه جنسی داشته باشد و این به معنای این نیست که زندگی جنسی آنها دچار مشکل یا سردی شده است. همانطور که قبلا هم اشاره کردم، تنها و تنها با صحبت کردن است که می‌توان به این خواسته‌ها و تفاوت‌ها پی برد.

 

سخن آخر

همان طور که گفته شد، برقراری رابطه جنسی باعث ترشح هورمون اکسی‌توسین می‌شود. هورمونی که اعتماد و ارتباط بین زوجین را قوی‌تر می‌کند، آنها را به هم نزدیک‌تر می‌کند و باعث می‌شود افراد کمتر خیانت کنند. با این حال تحقیقات نشان داده‌اند زوج‌هایی بالاترین رضایت را چه در رابطه جنسی و چه در رابطه عاشقانه خود تجربه می‌کنند که ارتباط آنها محدود به اتاق خواب‌شان نمی‌شود.

زوج‌هایی که در طول روز دائما به یکدیگر توجه نشان می‌دهند، ابراز علاقه می‌کنند، همدیگر را می‌بوسند و در آغوش می‌کشند، بی‌دلیل برای هم کادو می‌گیرند و یا در ملا عام به یکدیگر ابراز علاقه می‌کنند، زندگی جنسی و عاطفی پرشورتر و بهتری را تجربه می‌کنند.

پس برای داشتن زندگی جنسی بهتر لازم است به تمام جنبه‌های رابطه توجه شود، درست است که داشتن رابطه جنسی خوب فاکتور مهمی در رضایت از یک رابطه است، اما این مسیر دو طرفه است و دست‌یابی به رابطه جنسی رضایت‌بخش نیز بدون توجه به جنبه‌های دیگر رابطه ممکن نیست.

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.