نقش روانشناس ایرانی در کالیفرنیا و حل چالش‌‌ مهاجرت

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

چالش‌‌های مهاجرت به امریکا – نقش روانشناس ایرانی در کالیفرنیا

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

4 سپتامبر 2023

دسته بندی

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

0 / 5. 0

عنوان های این مقاله
چالش‌‌های مهاجرت به امریکا - نقش روانشناس ایرانی در کالیفرنیا

روانشناس ایرانی در کالیفرنیا میتواند در عبور از چالش‌های مهاجرت و مواجه شدن صحیح با آنها بسیار کمک کننده باشد. امریکا به عنوان یکی از پرطرفدار‌ترین کشور برای مهاجرت، مقصد بسیاری از مهاجران از جمله ایرانیان است. کالیفرنیا از شناخته شده ترین ایالت‌های این کشور با پتانسیل‌های کاری و تحصیلی گسترده، هرساله میزبان انبوهی از مهاجران از سراسر دنیاست. مشکلات مهاجران ایرانی پیش از مهاجرت، در بدو ورود به کشور جدی و در طول زندگی در ایالت‌های مختلف امریکا، نقش روانشناس ایرانی درکالیفرنیا را برجسته‌تر می‌کند.

نداشتن اطلاعات کافی از مهاجرت و مشکلات صحبت به زبان انگلیسی داستان رایج فشار و چالش‌های روانی است که اغلب مهاجران با آنها روبه‌رو می‌شوند. این تنها بخشی از داستان پر پیچ و خم مهاجرت است که باید مورد توجه قرار گیرد. تعداد افراد مهاجر به کشورهای خارجی رشد چشمگیری پیدا کرده است. مهاجرت یک تجربه غنی ست، اما از نگاه روان‌شناختی، ممکن است بسیار چالش‌برانگیز باشد.

چرا مشاوره آنلاین با رواندرمانگر؟

فرقی نمیکند در کدام نقطه از جهان زندگی میکنید، مشاوره آنلاین با رواندرمانگر امکان دسترسی آسان و بدون دغدغه به حرفه ای ترین روانشناس را برای شما فراهم میکند. از سویی دیگر اگر بنا به دلایل مختلفی در موقعیت و شرایطی هستید که امکان مراجعه فیزیکی به رواندرمانگر را ندارید، مشاوره آنلاین میتواند بسیار کمک کننده باشد. این روش میتواند احتمال وقفه در جلسات را نیز کاهش دهد و امکان پیگیری منظم رواندرمانی را بیشتر کند. درنتیجه احتمال نتیجه گیری و تاثیر بیشتر نیز در مشاوره آنلاین وجود دارد. علاوه براین، از آنجا که مشاوره آنلاین با رواندرمانگر، بدون درنظر گرفتن محدودیت شهر یا کشور خاصی است، امکان دسترسی و به تجربیات و تکنیک های بهترین رواندرمانگران درهرجای جهان را برای شما فراهم میکند. به همین دلیل مشاوره آنلاین ابزاری بسیار کارآمد به شمار میرود و کمک میکند تا افراد بیشتری با دغدغه کمتر به خدمات روانشناختی حرفه ای دسترسی داشته باشند.

مهاجرت

نقل مکان به کشوری خارجی به معنای واقعی تغییراتی در تقریباً تمام جوانب زندگی با خود به همراه دارد: زندگی خانوادگی، زندگی اجتماعی، زندگی حرفه‌ای و البته تغییرات محیطی. این بدان معناست که باید موارد مختلفی را پشت سر بگذارید و در مکانی دیگر دوباره، از نو همه چیز را بسازید. برای سازگاری موفق، شما به منابع روانشناختی قابل توجهی نیاز دارید. باید به خودتان و توانایی حل هر مشکلی که ممکن است پیش آید، اعتماد داشته باشید. تصمیم به نقل مکان و چالش‌های مهاجرت می‌تواند برای هر فردی استرس‌زا باشد. همچنین اگر به عنوان یک خانواده مهاجر قصد نقل مکان و مهاجرت دارید، ارتباط خوب بین همه اعضا ضروری است.

کالیفرنیا

کالیفرنیا یکی از ایالت‌های قدیمی امریکا، مقصد بسیاری از مهاجران در سراسر دنیاست و بزرگ‌ترین تعداد مهاجران در ایالات متحده را به خود اختصاص داده است. مهاجران بیش از یک چهارم جمعیت این ایالت را تشکیل می‌دهند. همچنین یک سوم نیروی کار کل ایالت کالیفرنیا را مهاجران تشکیل می‌دهند. مهاجران بخش اساسی از جوامع متنوع و پررونق کالیفرنیا هستند و تلاش‌های فراوانی در این ایالت انجام داده اند که مورد استفاده و مفید برای تمام ساکنان ایالت است.

نکته نادیده گرفته شده

همانطور که مهاجرت به ایالات متحده از جمله ایالت کالیفرنیا ادامه پیدا می‌کند، بحث‌های مرتبط با نحوه مدیریت مهاجرت به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد. هر ایالت بسته به قوانینش دارای راهبردها، محدودیت‌ها و مزایای متفاوتی برای مهاجران است. بحث عمومی‌در مورد مهاجرت معمولاً بر مهاجرت غیرقانونی و تأثیرات اقتصادی تمرکز دارد. اما چیزی که غالبا نادیده گرفته میشود، تأثیر مهاجرت به یک کشور جدید بر عملکرد روانی مهاجران است. این موضوع و همچنین چگونگی به حداقل رساندن تأثیرات منفی چالش‌های مهاجرت پیش روی مهاجران، اغلب نه تنها توسط دولت بلکه توسط خود افراد مهاجر نیز نادیده گرفته می‌شود.

چالش‌های جامعه مهاجر

جوامع مهاجر با چالش‌های مهاجرتی متفاوت و زیادی روبرو می‌شوند، از جمله تبعیض‌هایی که ممکن است از طرف افراد بومی‌ آن شهر با آن مواجه میشوند مانند اینکه به آنها گفته شود “به کشور خودتان برگردید” مشکلات زبانی، از دیگر چالش‌های مهاجران است. زیرا همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد ،بسیاری از مهاجران در زمان ورود به کشور مقصد، بر زبان آن کشور به خوبی مسلط نیستند. دسترسی پایین‌تر به خدمات بهداشتی از جمله بهداشت جسم و بهداشت روان به دلیل شغل‌های با دستمزد پایین و بدون مزایا و مشکلات ویزا از دیگر چالش‌های مهاجرت است. برای دور زدن برخی چالش‌ها یا خو گرفتن سریع‌تر با مکان جدید، غالبا مهاجران تصمیم می‌گیرند تا در داخل جامعه مهاجر یا نزدیک محله‌ها و مناطقی که جمعیت هموطن خود در آنجا ساکن هستند زندگی کنند، اگرچه بنظر میرسد تا حدی برخی مشکلات و فشارهای روانی ناشی از مهاجرت با این تصمیم کاهش پیدا کند اما از سویی دیگر ممکن است احساس جدایی و انزوا را تقویت کند. ترس از دپورت شدن، از دیگر معضلات مهاجران است. این ترس موجب استرس بسیار زیادی می‌شود. در نتیه مهاجران با بیشترین میزان بیماری‌های قلبی، اضطراب، اختلال استرس پس از انجام وظایف و افسردگی و دیگر اختلالات روانی مواجه می‌شوند. کودکان آنها نیز به احتمال بیشتری از مشکلات روانی، تأخیر در توسعه و مشکلات در مدرسه روبرو می‌شوند. مقابله نادرست با چالش‌های مهاجرت و بدتر از آن نادیده گرفتن فشارهای ذهنی ممکن است منجر به مشکلات روانی یا اختلالات روانی شود، به ویژه برای افرادی که دارای آسیب‌پذیری زیستی پیش‌زمینه‌ای به اختلال روانی هستند.

احساس عدم تعلق شایع‌ترین چالش مهاجرت

یکی دیگر از چالش‌های مهاجرت که بسیاری از مهاجران را در سنین و جنسیت های مختلف درگیر می‌کند، احساس عدم تعلق است. ممکن است احساس کنیم که در جامعه ایالات متحده پذیرفته نمی‌شویم. اما در میان دوستان و اطرافیان نیز به عنوان فردی مستقل و مهاجرت کرده شناخته شده و در بین ‌آن‌ها نیز هویت جدیدی پیدا کرده‌ایم. بنابراین، ما هویت واضحی از این که چه کی هستیم نداریم. به عبارت دیگر انگار هویت خود را گم می‌کنیم این ممکن است برای سلامت روانی ما مشکل‌ساز باشد. مشاوره با یک روانشناس ایرانی در کالیفرنیا میتواند احساس تعلق به وطن و زبان مادریتان را تقویت کند احساس تعلق می‌تواند برای سلامت روانی خوب بسیار حیاتی باشد، اما بسیاری از اوقات در طول مهاجرت این احساس را از دست می‌دهیم.

تفاوت در فرهنگ و زبان

فرهنگ

در میان چالش‌های متعدد و شایع مهاجرت باید به تفاوت در فرهنگ و شوک فرهنگی نیز اشاره کرد. ای مشکل در بروز فشارهای روانی بسیار تاثیر گذار است. میتوان گفت تقریبا هیچ یک از مشاوران و رواندرمانگران غیر ایرانی هرچقدر هم بر متدهای مختلف تسلط و تخصص داشته باشند، در مورد پس‌زمینه فرهنگی نمی‌توانند خدمات درستی ارائه دهند. این موضوع مهم غالبا کمتر مورد توجه قرار گرفته، عدم درک آن موجب نادیده گرفته شدن کامل این چالش در روند رواندرمانی با وانشناس غیر ایرانی می‌شود، تا جایی که فرد مهاجر حتی دیگر تلاشی برای توضیح آن نمی‌کند. در نتیجه این چالش به مشکلات و چالش‌های هویتی دامن خواهد زد.

زبان

چالش‌ها برای افرادی که انگلیسی صحبت نمی‌کنند، حتی بزرگ‌تر است. این افراد در صورتی که به مشاور مراجعه کنند، برایشان بسیار دشوار است که احساسات خود را به زبان غیرمادری بیان کنند. ترجمه می‌تواند تا حدی کمک کننده باشد، اما یک مشاور باید درک قوی‌تری از پس زمینه فرهنگی مهاجر داشته باشد تا واقعاً بتوان به او کمک کند. لهجه‌های مختلف همچنین، ترجمه را پیچیده‌تر می‌کنند. بسیاری از مهاجران به دلیل عدم درک و عدم انتقال درست مفاهیم فرهنگی به دنبال بهبود مشکلات مهاجرتی خود نیستند یا به رواندرمانگران به طور کامل اعتماد نمی‌کنند. مسئله اصلی برای کودکان مهاجر، بلد نبودن زبان است.  مانع زبانی بین آن‌ها و هم‌نوعان آمریکایی‌شان وجود دارد که ممکن است آسیب‌های روانی مختلفی را به کودکان وارد کند.

روانشناس ایرانی در کالیفرنیا

افرادی که به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند ممکن است مشکلات روانشناختی متفاوتی داشته باشند. دوری از افرادی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید، ایزوله بودن در کشور جدید و دشواری د یافتن کمک مناسب به زبان مادری ممکن است انسان‌ها را از دریافت نوعی پشتیبانی روانشناختی که در وطن خود به آن دسترسی داشتند، منع کند. همچنین مسأله تصویرسازی‌های روانی وجود دارد. مهاجرت‌ها غالبا بر پایه موارد حرفه‌ای مبتنی بر عملکرد و بسیار دقیق صورت می‌گیرد. گاهی اوقات اعتراف به داشتن مشکل می‌تواند پیچیده باشد – این به معنای اعتراف به شکست یا ضعف خواهد بود.

نقش روانشناس ایرانی در کالیفرنیا در بهبود چالش‌های مهاجرت

یک روانشناس ایرانی در کالیفرنیا درک و همدلی بیشتری نسبت به چالش‌های منحصر به فرد مهاجران ایرانی و فرزندان آن‌ها داشته و خدت بهتری ارائه می‌دهد. او کاملا به زبان، فرهنگ و سایر مشکلات یک مهاجر ایرانی آشناست. از سویی دیگر با کالیفرنیا و سبک زندگی آن نیز آشنایی دارد. درنتیجه بهترین تشخیص و متد بهبود را میتواند در اختیار مهاجر ایرانی قرار دهد. مشکلات روانی متداول‌ترین و مشکلاتی که مهاجران امروزی با آن روبرو می‌شوند شامل اضطراب، افسردگی، سوخت‌وساز، و اعتیاد (الکل، مواد مخدر و داروهای تجویزی). افراد همچنین برای اختلال استرس پس از وقوع واقعه‌های جدی (حملات، فاجعه‌ها، حوادث، و غیره) تحت درمان قرار می‌گیرند.

بهترین راه مدیریت چالش‌های مهاجرت و مشکلات روانشناختی آن چیست؟

مهم است که همه کسانی که در  امرمهاجرت دخیل هستند (از منابع انسانی و امور اجتماعی تا پزشکان شرکتی و مدیران عمومی‌)  در مورد تأثیر روانشناختی و چالش‌های مهاجرت پیش روی مهاجران آموزش بینند. ارزیابی و تشخیص مشکلات موجود یا بالقوه افرادمهاجر به اندازه کافی به آن‌ها کمک خواهد کرد تا در دو سطح شخصی و حرفه‌ای بتوانند بر چالش‌های مهاجرت غلبه کنند. برای فارسی زبانانی که کالیفرنیا را مقصد مهاجرت خود انتخاب کرده‌اند، رزرو وقت و دریافت مشاوره از روانشناس ایرانی در کالیفرنیا میتواند روند بهبود را سرعت بیشتری ببخشد.

سخن پایانی

تعداد زیادی از مسائل روانی ممکن است از روند مهاجرت و تلاش برای انطباق در یک کشور جدید پیش آید، از جمله: افزایش استرس، کمبود اعتماد به نفس، افسردگی و انزوا، اختلال استرس پس از انجام وظایف، تنش‌ها و تبعیض‌های نژادی و مذهبی، موانع زبانی و غیره که این تنها بخشی از چالش‌های مهاجرت است. مهاجران باید به تنهایی در کشور جدید راه‌هایی برای پیش‌روی در مسیر مواجه شدن و رویارویی اصولی با این موانع پیدا کنند.با تعداد زیادی مشکل روانی برای مهاجران، بهترین راه آن است که فرد مهاجر با روانشناس ایرانی در کالیفرنیا و روان‌درمانگران فارسی زبا به مکالمه بپیوندد تا به کمک آن‌ها درک و تفاهم بهتری از مشکلات روانی و چالش‌های مهاجرت پیدا کنند.

همانطور که در ابتدا گفته شد، در مهاجرت‌های مختلف به اندازه‌ای استرس‌ها وجود دارد که به مراتب کار مهاجرت را سخت‌تر می‌کندحتی اگر مهاجران از خانواده‌های خود جدا نشوند، تهدید وقوع تبعیض از ویژگی‌های فیزیکی تا مذهبی، استرس قابل ملاحظه‌ای ایجاد می‌کند. هر چند روان شناس ایرانی در کالیفرنیا نمی‌تواند همه مشکلات مرتبط با مهاجرت را حل کند، اما قطعاً می‌تواند تأثیر معنی‌داری بر تجربه مهاجران و نهادهایی که مسئول مهاجرت در این کشور هستند داشته باشند. با ارائه خدمات بهداشت روانی حساس به فرهنگ، روان‌شناسان فارسی زبان در موقعیت خوبی برای تأثیر مثبت بر بحث مهاجرت در حال حاضر و در آینده هستند.

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.