روانکاوی و روان درمانی تحلیلی چیست؟ (قسمت دوم)/علم تحلیل ناخوداگاه - لوکال سایکولوژی

خدمات روانشناسی برای فارسی زبانان کل دنیا

15 دقیقه مشاوره رایگان جهت آشنایی با مشاور مدنظر شما

روانکاوی و روان درمانی تحلیلی چیست؟ (قسمت دوم)/علم تحلیل ناخوداگاه

بعدا بخوان

0 مورد

تاریخ انتشار

26 آگوست 2020

دسته بندی

عنوان های این مقاله

اگر این مقاله مفید بود امتیاز دهید.

0 / 5. 0

عنوان های این مقاله
روانکاوی و روان درمانی تحلیلی چیست؟ (قسمت دوم)/علم تحلیل ناخوداگاه

آشنایی با علم تحلیل ناخوداگاه:

علم تحلیل ناخوداگاه، روانکاوی یا روان درمانی تحلیلی، شاخه ای از دانش روانشناسی است که توسط  زیگموند فروید(9 1856-193) و هوادارانش پدید آمده  و به مطالعه ی ساز و کار دستگاه روان انسان می پردازد. روانکاوی  بر این فرض استوار است که بسیاری از مشکلاتی که به طور روزمره با آن دست‌ به‌ گریبانیم به این دلیل است که نمی‌دانیم ذهن چگونه کار می‌کند؛ بدین معنا که بخشی از کارکرد ذهن هر فرد کاملا ناخودآگاه است، فرد نسبت به آن آگاهی نداشته و از گذشته ی فرد و تجارب وی با افراد مهم زندگی اش نشات گرفته است و باقی زندگی و تصمیمات فرد را نیز هدایت میکند.

روانکاوی، علم تحلیل ناخوداگاه به دنبال فهم تجربه درونی انسان هاست که در پسِ دانسته های ظاهری، باور های کلیشه ای، توجیهات عقلانی ، وسواس های فکری گیج کننده، ترس های غیر واقعی، اعتقادات راسخ عجیب و غریب، اعمال خجالت آور و رؤیاهای غیر قابل درک پنهان شده اند. هدف و معنای روانکاوی این است که در بی معنایی ظاهری هر اتفاقی، معنایی نهفته است که فرد از آن اطلاع ندارد. روانکاوان به هیجانات درونی و فانتزی های فرد مورد تحلیل در رابطه با عوامل درونی و بیرونی توجه می کنند. این در حالیست که نیازهای روانی در سطح جهانی یکسان هستند ولی آرزوها به تجارب فرد بستگی دارند و بنابراین در هر دور ه و فرهنگ و شرایط فردی، دارای تفاوتهایی هستند. معضلات انسانی اکثراً در کل جهان یکسان هستند که دو مورد اساسی آن ها عبارت اند از:  دستیابی به بعضی چیزها ناممکنند  و باقی موارد هم ممنوع هستند. شیوه ای که افراد برای مقابله با این دو مورد  در زندگی انتخاب میکنند ( دفاع های روانی ) نیز متفاوت و گوناگونند.

در روزگاری که در آن منافع شخصی و هر چه سریع تر پولدار شدن، هدف اصلی زندگی شده اند، عدم اعتماد و عدم صداقت در میان مردم رواج می یابد. دروغ و حس انزوا افراد را از یکدیگر دور کرده و غمگین شان می سازد. تنهایی و انزوا تبدیل به یک پدیده ی اجتماعی شده که  این امر می تواند بهای  قبول مدرنیته باشد. به همین دلیل ما نیازمند کمک و مداخله ی روانکاوانه هستیم تا به ما کمک کند که با این دنیای مدرن و رو به جلو تطابق پیدا کنیم. از آنجایی که آگاهی از ناخوداگاه که مسبب رفتار انسان است نیاز به صبر، زمان و فعالیت دو نفره درمان جو و روانکاو دارد، دوره روانکاوی معمولا طولانی مدت بوده و استمرار و تداوم و نظم در آن بسیار حیاتی می باشد؛ لذا جلسات روانکاوی و روان درمانی تحلیلی بصورت یک تا چندین جلسه در هفته و در روز و ساعت معینی برقرار می شوند.

بیمار روی کاناپه دراز می کشد و تداعی آزاد می کند و درعین حال روانکاو مانند مادری که به حرف های کودکش گوش می دهد به حرف های او گوش فراداده و براساس منطق روانکاوی حرف های او را همانند یک پدر تعبیر می دهد. در پروسه روانکاوی، درمانجو با کمک روانکاو نهایتا قادر به مراقبت از خود و درک صحیح دنیای درونی و بیرون از خود خواهد بود، می تواند بین خود و افراد و دنیای بیرون تمایز قائل شود، امیال و خواسته هایش را بشناسد، ابزار و طریقه ارضا و برآورده کردن آنها را بیاموزد و به زندگی با آسیب کمتر و لذت بیشتر دست پیدا کند.

جهت تجربه فرایند روانکاوی و روان درمانی تحلیلی می توانیداز درمانگران این مجموعه کمک بگیرید.

نظرات شما ارزشمند است

نشانی ایمیل شما محفوظ می ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما با موفقیت عضو خبرنامه شده اید.